Logo Media Nauka

Facebook

Kobra indyjska, okularnik (Naja naja)
© oskanov - Fotolia.com

Kobra indyjska, okularnik

Kobra indyjska, okularnik (Naja naja) to pospolicie występujący w Azji duży, jadowity wąż z rodziny zdradnicowatych. Ciało ma brązowawo-żółtawy kolor, czasem z poprzecznymi pasami. Głowa jest mała, a za nią, z tyłu znajduje się bardzo charakterystyczny płaszcz z ornamentem przypominającym okulary, od którego wąż przyjął nazwę. Od strony brzusznej wąż jest białawy lub żółty, z szerokimi brązowymi pręgami, biegnącymi w poprzek.

Znamy wiele ras, różniących się ubarwieniem, wielkością oraz kształtem ornamentu okularów. Rasa Naja naja kaouthia z Nepalu i południowo-zachodnich Chin ma tylko jeden okular na płaszczu. Są także rasy bez znaku okularów.

Występowanie i środowisko

Kobra ta występuje pospolicie w Azji w bardzo różnych środowiskach - od stepów, terenów ruderalnych, kamienistych i trawiastych po obszary wysoko w górach (nawet 2700 m n.p.m.). Największą liczebność gatunek ten osiąga w Indiach. Występuje też w Iranie, Afganistanie, Pakistanie, Birmie, Tajlandii, Chinach, Cejlonie, Tajwanie, na wyspach Archipelagu Malajskiego poza Celebesem.

Tryb życia i zachowanie

Zdenerwowany wąż przyjmuje charakterystyczną postawę. Unosi pionowo w górę przednią część ciała, rozpościera płaszcz z rysunkiem okularów. Głowa utrzymywana jest w poziomie. Wąż ten jest aktywny w godzinach popołudniowych, wieczornych i wcześnie w nocy. Unika słonecznego żaru. Bardzo dobrze pływa.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała do 180 cm. Kobra nie słyszy.

Pożywienie

Poluje na owady, płazy, gady, w tym węże, niewielkie ptaki i ssaki. Poluje też na ptactwo domowe, trzymane w zagrodach. Poluje na myszy i szczury - uchodzi za bardzo dobrego tępiciela tych gryzoni.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na miesiące styczeń i luty. Samica składa do jam ziemnych od 10 do 20 jaj (wyjątkowo nawet do 45). Jaja znajdują się pod opieką samicy.

Ochrona i zagrożenia

To bardzo pospolity wąż. Nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Mimo, że na widok człowieka wąż ten zwykle ucieka, to należy on do najbardziej niebezpiecznych węży świata. Jad zawiera neurotoksyny, porażające funkcje oddechowe. Ukąszony człowiek umiera w ciągu kilku godzin. W samych Indiach każdego roku z około 300 000 pokąsanych ludzi umiera kilkanaście tysięcy. W 70% przypadków nie leczone surowicą ukąszenie kończy się śmiercią pokąsanego.

To jedyny jadowity wąż w Indiach, z którym wiążą się niezwykłe legendy, baśnie, nawet został uznany za świętość w Indiach. Powszechnie znana jest też postać zaklinacza węży, który rzekomo zaklina za pomocą wygrywanej melodii kobrę indyjską. Ponieważ wąż ten jest całkowicie głuchy, w rzeczywistości to zaklinacz gra w takt kołyszącego się węża. Nierzadko zdarza się pokąsanie przez węża zaklinacza!

Jedna z legend głosi, że podczas drzemki w upale utrudzonego Buddę osłaniała od słonecznego żaru właśnie kobra indyjska. Ten obiecał się odwdzięczyć wężowi. Gdy kobra upomniała się u Buddy o przysługę, ten wyposażył ją w okulary, które miały ją chronić przed kaniami - ptactwem drapieżnym.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-05-04, GAT-4383


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres godowy kobry indyjskiej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki gadów

Zapytanie nie zostało wykonane poprawnie!

ikonaMamba zielona
Dendroaspis viridis
ikonaKobra plująca
Hemachatus haemachatus
ikonaKobra nepalska
Naja kaouthia
ikona
Naja atra
ikona
Parasuta spectabilis
ikona
Cryptophis nigrescens
ikona
Drysdalia rhodogaster
ikona
Pseudechis porphyriacus
ikona
Drysdalia coronoides
ikona
Micrurus narduccii
ikona
Furina ornata
ikonaKoralowka olbrzymia
Micrurus spixii
ikona
Naja siamensis
ikonaKobra królewska
Ophiophagus hannah
ikonaMamba czarna
Dendroaspis polylepis
Zdradnicowate
Zdradnicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

gekony i felsumy
Montessori - Zwierzęta
Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski - Atlas
Płazy i gady
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.