Zdradnicowate

Zdradnicowate (Elapidae) to rodzina gadów z podrzędu węży, do której należy najwięcej na świecie węży jadowitych, w tym mamby, kobry i węże koralowe. Rodzina liczy dziś około 190 gatunków w 41 rodzajach. W Polsce nie mamy przedstawicieli z tej rodziny gadów.

Wygląd

Węże te mają zwykle kolorowe i jaskrawe ubarwienie. Kształt ciała jest charakterystyczny dla innych węży.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Kobra indyjska, okularnikKobra indyjska, okularnik

Naja naja

Kobra indyjska, okularnik (Naja naja) to pospolicie występujący w Azji duży, jadowity wąż z rodziny zdradnicowatych. Znamy wiele ras, różniących się ubarwieniem, wielkością oraz kształtem ornamentu okularów.


Kobra królewskaKobra królewska

Ophiophagus hannah

Kobra królewska (Ophiophagus hannah) to gatunek węża z rodziny zdradnicowatych. To największy jadowity wąż świata. Ma zmienne ubarwienie. Ciało może być żółtawe, oliwkowe, brązowawe, a nawet czarne.


Mamba czarnaMamba czarna

Dendroaspis polylepis

Mamba czarna (Dendroaspis polylepis) to gatunek afrykańskiego węża z rodziny zdradnicowatych. Ciało ma ubarwienie jednolite, ciemnobrązowe, czarne lub oliwkowobrązowe. To największy jadowity wąż Afryki.


Mamba pospolitaMamba pospolita

Dendroaspis angusticeps

Mamba pospolita (Dendroaspis angusticeps) to gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych. Ma długie i smukłe ciało, zielono ubarwione.


TajpanTajpan

Oxyuranus scutellatus

Tajpan (Oxyuranus scutellatus) to gatunek węża z rodziny zdradnicowatych, największy jadowity wąż Australii. Ma zmienne ubarwienie ciała, zwykle brązowawe, pozbawione wzorków. Przód głowy jaśniejszy. Ma duże oczy z okrągłymi źrenicami.

Występowanie i środowisko

Są to węże lądowe. Niektóre klasyfikacje zaliczką do niniejszej rodziny także węże morskie. Występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki, Azji, w obu Amerykach i Australii. nie występują na Madagaskarze. To właśnie w Australii żyją najbardziej jadowite węże świata.

Tryb życia i zachowanie

Na ogół prowadzą nocny i skryty tryb życia.

Morfologia i anatomia

Węże należące do zdradnicowatych mają zęby jadowe z przodu szczęki, osadzone sztywno, nieco z tyłu znajdują się zęby chwytne, chociaż niektóre gatunki posiadają wyłącznie zęby jadowe. Rozmiary zębów jadowych, z uwagi na sztywne przymocowanie do szczęki, są niewielkie. W szkielecie kostnym nie występuje miednica, ani jej szczątki, podobnie brak jest szczątków kończyn tylnych.

Jad tych węży zawiera neurotoksyny, bardzo niebezpieczne dla zwierząt i człowieka.

Długość tych węży nie przekracza zwykle 1 m, wyjątkowo do 2 m. Jeden gatunek osiąga 5,4 m. Są to więc małe i średnie gady.

Rozmnażanie

W znacznej części są to zwierzęta jajorodne. Tylko nieliczne gatunki są jajożyworodne. Pewne gatunki opiekują się jajami.

Pożywienie

Polują na ssaki (głównie gryzonie), gady, płazy, ryby, rzadziej ptaki.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Jad tych węży jest bardzo niebezpieczny. Rocznie tysiące ludzi umiera z powodu pokąsania przez te węże.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-08, RODZ-734


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
kobra indyjska
          

Okres godowy kobry indyjskiej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.