Kosaćcowate

Kosaćcowate (Iridaceae) to rośliny z rzędu liliowców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kosaciec syberyjskiKosaciec syberyjski PL §§

Iris sibirica

Kosaciec syberyjski, kosacz (Iris sibirica) to roślina wieloletnia z rodziny kosaćcowatych, uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. Rośnie często kępkowo. Roślina ta znajduje się pod ochroną ścisłą.


Kosaciec żółtyKosaciec żółty PL

Iris pseudacorus

Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) to bylina z rodziny kosaćcowatych, jedyny polski irys o żółtych kwiatach. Kwiaty są obupłciowe, duże, żółte, złożone z sześciu działek, z których trzy zewnętrzne są dość szerokie, odchylone języczkowato na zewnątrz.


Mieczyk błotnyMieczyk błotny PL §§

Gladiolus palustris

Mieczyk błotny (Gladiolus palustris) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny kosaćcowatych. Mieczyk błotny rośnie na wilgotnych łąkach w środkowej części Europy, rzadko w Polsce.


Mieczyk dachówkowatyMieczyk dachówkowaty PL §§

Gladiolus imbricatus

Mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) to wieloletnia roślina z rodziny kosaćcowatych. W podziemnej części znajduje się podwójna bulwa otoczona pochwami liściowymi. Rośnie na łąkach, w lasach dębowych oraz w zaroślach.


Szafran wiosenny, krokusSzafran wiosenny, krokus PL §

Crocus vernus

Szafran wiosenny, krokus (Crocus vernus) to gatunek wieloletniej rośliny cebulowej z rodziny kosaćcowatych - znany powszechnie zwiastun wiosny. Rośnie na łąkach i polanach w strefie regla dolnego na pogórzu.


Kosaciec niemiecki, kosaciec ogrodowyKosaciec niemiecki, kosaciec ogrodowy PL - obcy

Iris germanica

Kosaciec niemiecki, kosaciec ogrodowy (Iris germanica) to gatunek rośliny z rodziny kosaćcowatych, popularny kwiat ogrodowy z wieloma odmianami i mieszańcami. To także roślina lecznicza.


Kosaciec trawolistnyKosaciec trawolistny PL - obcy

Iris graminea

Kosaciec trawolistny (Iris graminea) to gatunek rośliny z rodziny kosaćcowatych, uprawiana dla ozdobnych kwiatów. Kwiaty mają aromat śliwek.


Kosaciec szczecinkowatyKosaciec szczecinkowaty

Iris setosa

Kosaciec szczecinkowaty (Iris setosa) to gatunek byliny z rodziny kosaćcowatych o pięknych, fioletowych kwiatach. Są one pojedyncze lub po 2-3 sztuki w gronach, są niebieskie lub fioletowe.


Kosaciec bródkowyKosaciec bródkowy PL - ogród

Iris ×barbata

Kosaciec bródkowy (Iris ×barbata) to najczęściej spotykany i uprawiany mieszaniec z rodziny kosaćcowatych. znanych jest ponad 20 000 odmian kosaćców bródkowych!


Kosaciec bzowyKosaciec bzowy PL - ogród

Iris sambucina

Kosaciec bzowy (Iris sambucina) to gatunek rośliny z rodziny kosaćcowatych, niegdyś uprawniany dla pachnących bzem kwiatów.


Kosaciec gładkiKosaciec gładki PL - ogród

Iris laevigata

Kosaciec gładki (Iris laevigata) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny kosaćcowatych o pełzających kłączach, którego odmiany spotykane są w uprawach ogrodowych. Gatunek w naturze występuje w Azji.


Kosaciec mieczolistnyKosaciec mieczolistny PL - ogród

Iris ensata

Kosaciec mieczolistny (Iris ensata) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny kosaćcowatych, spotykany w ogrodowych uprawach. Gatunek występuje w Azji (Syberia, Chiny, Japonia, Korea).


Kosaciec niskiKosaciec niski PL - ogród

Iris pumila

Kosaciec niski (Iris pumila) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny kosaćcowatych. Łodyga jest jednokwiatowa, bardzo krótka, ma zaledwie 1 cm długości.


Kosaciec pstryKosaciec pstry PL - ogród

Iris variegata

Kosaciec pstry (Iris variegata) to gatunek rośliny z rodziny kosaćcowatych. Zewnętrzne listki okwiatu są żółtobiałe z fioletowym żyłkowaniem i żółtą bródką. Zewnętrzne listki okwiatu żółte.


Szafran złocisty, krokus złocistySzafran złocisty, krokus złocisty PL - ogród

Crocus chrysanthus

Szafran złocisty, krokus złocisty (Crocus chrysanthus) to roślina z rodziny kosaćcowatych, wytwarzająca bulwocebule, pokryte łuskami. Roślina często spotykana w uprawach ogrodowych.

Inne gatunki

  • mieczyk drobnokwiatowy (Gladiolus felicis)
  • kosaciec bezlistny (Iris aphylla)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Kosaciec bródkowy: Kwitną kosaćce bródkowe.
          Kosaciec gładki: Kwitnie kosaciec gładki.
          Kosaciec mieczolistny: Kwitnie kosaciec mieczolistny.
          Kosaciec niemiecki, kosaciec ogrodowy: Kwitnie kosaciec niemiecki.
          Kosaciec niski: Kwitnie kosaciec niski.
          Kosaciec pstry: Kwitnie kosaciec pstry.
          Kosaciec syberyjski: Kwitnie kosaciec syberyjski.
          Kosaciec szczecinkowaty: Kwitnie kosaciec szczecinkowaty.
          Kosaciec trawolistny: Kwitnie kosaciec trawolistny.
         Kosaciec żółty: Kwitnie kosaciec żółty.
          Mieczyk błotny: Kwitnie mieczyk błotny.
          Mieczyk dachówkowaty: Kwitnie mieczyk dachówkowaty.
          Szafran wiosenny, krokus: Kwitną krokusy na górskich łąkach.
         Szafran złocisty, krokus złocisty: Kwitnie szafran (krokus) złocisty.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-06-30, RODZ-1250Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.