Krzyżownicowate

Krzyżownicowate (Polygalaceae) to rodzina roślin naczyniowych nasiennych z rzędu rutowców. Zaliczamy do niej w Polsce 6 gatunków w jednym rodzaju krzyżownica. Są to jednoroczne lub wieloletnie rośliny. Do rodzaju należy na świecie 300-600 gatunków.

Wygląd

To rośliny zielne, krzewinki, krzewy lub niskie drzewa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • krzyżownica gorzkawa (Polygala amarella)
  • krzyżownica czubata (Polygala comosa)
  • krzyżownica pośrednia (Polygala hybrida)
  • krzyżownica ostroskrzydełkowa (Polygala oxyptera)
  • krzyżownica zwyczajna (Polygala vulgaris)

Morfologia i anatomia

Ulistnienie skrętoległe, naprzeciwległe lub w okółkach. Liście osadzone na ogonkach. Kwiaty obupłciowe. Płatków w koronie od 3 do 5, często zrośniętych u nasady. Mają kolor biały, żółty, niebieski lub czerwony. Owoc to spłaszczona torebka, często oskrzydlona, zawierająca 2 nasiona.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Krzyżownica górska: Kwitnie krzyżownica górska.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Beata Grabowska, Tomasz Kubala - Encyklopedia bylin t. I i II, ISBN 978-83-7506-845-0, Zysk i S-ka 2011


© medianauka.pl, 2019-08-25, RODZ-1306©® Media Nauka 2008-2023 r.