Krzyżownicowate

Krzyżownicowate (Polygalaceae) to rodzina roślin naczyniowych nasiennych z rzędu rutowców. Zaliczamy do niej w Polsce 6 gatunków w jednym rodzaju krzyżownica. Są to jednoroczne lub wieloletnie rośliny. Do rodzaju należy na świecie 300-600 gatunków.

Wygląd

To rośliny zielne, krzewinki, krzewy lub niskie drzewa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Krzyżownica górskaKrzyżownica górska PL

Polygala amara

Krzyżownica gorzka, krzyżownica górska (Polygala amara) to wieloletnia roślina górska z rodziny krzyżownicowatych.

Inne gatunki

  • krzyżownica gorzkawa (Polygala amarella)
  • krzyżownica czubata (Polygala comosa)
  • krzyżownica pośrednia (Polygala hybrida)
  • krzyżownica ostroskrzydełkowa (Polygala oxyptera)
  • krzyżownica zwyczajna (Polygala vulgaris)

Morfologia i anatomia

Ulistnienie skrętoległe, naprzeciwległe lub w okółkach. Liście osadzone na ogonkach. Kwiaty obupłciowe. Płatków w koronie od 3 do 5, często zrośniętych u nasady. Mają kolor biały, żółty, niebieski lub czerwony. Owoc to spłaszczona torebka, często oskrzydlona, zawierająca 2 nasiona.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Krzyżownica górska: Kwitnie krzyżownica górska.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Beata Grabowska, Tomasz Kubala - Encyklopedia bylin t. I i II, ISBN 978-83-7506-845-0, Zysk i S-ka 2011


© medianauka.pl, 2019-08-25, RODZ-1306Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.