Legwan obrożny

Legwan obrożny (Crotaphytus collaris)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 1.

Legwan obrożny (Crotaphytus collaris) to gad z rodziny legwanów. Ma długi ogon, charakterystyczną obrożę na szyi złożoną z ciemnych lub kolorowych pasów. spód ciała jest jaśniejszy. Grzbiet szary z jasnymi plamkami.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje obszary pustynne w Ameryce Północnej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi naziemny tryb życia. Jest bardzo ruchliwy, potrafi biegać na tylnych kończynach. Żyje w grupach złożonych z samca i kilku samic. Samiec walczy o terytorium i swój harem. Jest aktywny w dzień.

Pożywienie

Zjada owady i drobne gady i ssaki.

Rozmnażanie

W okresie godowym samiec jest intensywnie ubarwiony. Samica ciężarna ma czerwone plamy na szyi i na bokach ciała. Jaja samica składa zwykle w kwietniu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium suche o wymiarach 5 × 4 × 4 długości głowy i tułowia. Podłoże powinno być twarde, skaliste, ścianki również skaliste z kryjówkami i elementami do wspinaczki. Polecane regularne naświetlanie ultrafioletem.
Inne warunki chowu Trzymamy najlepiej parę.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 30-35°C, wody 25°C,
Temperatura na wyspie ciepła: do 50°C,
Temperatura w nocy: pokojowa
WilgotnośćLatem wilgotność musi być niska, raz dziennie zraszamy terrarium wodą, jeden kąt ciągle wilgotny. Raz-dwa razy na miesiąc należy symulować złą pogodę poprzez mocne zraszanie terrarium i wyłączając światło.
PokarmPokarm stanowią owady i drobne ssaki i jaszczurki, czasem owoce.
RozmnażaniePrzed przystąpieniem do rozrodu należy zastosować zimowanie w temperaturze 6-12°C przez okres 6-10 tygodni. Rocznie 3-5 zniesień do wilgotnego podłoża z 2-13 jajami. Rozwój zarodkowy w temperaturze 30°C trwa 44-55 dni.
Ograniczenia prawneZwierzę nie jest wymienione w dodatku A i B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadówPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.05 / 71.04%
2024-01-21© medianauka.pl, 2013-04-20, GAT-441
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.