Lipowate

Lipowate (Tiliaceae) są roślinami zielnymi z rzędu ślazowców.

Wygląd

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lipa drobnolistnaLipa drobnolistna PL

Tilia cordata

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) to drzewo liściaste z rodziny lipowatych o miododajnych kwiatach i leczniczych właściwościach. Z uwagi na miękkie drewno, lipa jest cennym surowcem rzeźbiarskim.


Lipa holenderskaLipa holenderska PL

Tilia ×europaea

Lipa holenderska (Tilia ×europaea) to mieszaniec lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej, wysokie drzewo z rodziny lipowatych. Drzewo to występuje dość pospolicie w Europie oraz na zachodzie naszego kraju.


Lipa srebrzysta, lipa węgierskaLipa srebrzysta, lipa węgierska PL

Tilia tomentosa

Lipa srebrzysta, lipa węgierska (Tilia tomentosa) to gatunek drzewa z rodziny lipowatych, gęsto ulistniony, o regularnej koronie, często sadzony. Występuje w Azji Mniejszej i Europie południowo-wschodniej. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza.


Lipa szerokolistna, lipa wielkolistnaLipa szerokolistna, lipa wielkolistna PL

Tilia platyphyllos

Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna (Tilia platyphyllos) to gatunek drzewa liściastego z rodziny lipowatych, ceniony w pszczelarstwie. Ma dużą, szerokostożkową lub kopulastą koronę. To także roślina lecznicza.


Lipa begoniolistnaLipa begoniolistna

Tilia begoniifolia

To europejskie drzewo liściaste. Lipa begoniolistna (Tilia begoniifolia) to gatunek drzewa z rodziny lipowatych. W naturze lipa begoniolistna występuje na Kaukazie.


Lipa MaksimowiczaLipa Maksimowicza

Tilia maximowicziana

Lipa Maksimowicza (Tilia maximowicziana) to gatunek drzewa z rodziny lipowatych. Gatunek ten pochodzi z Japonii.


Lipa Henry'egoLipa Henry'ego PL - ogród

Tilia henryana

Lipa Henryego (Tilia henryana) to drzewo z rodziny lipowatych o charakterystycznym kształcie liści. W Polsce w warunkach ogrodowych zwykle jest to niskie drzewo z wieloma pniami lub wysoki krzew.


Lipa krymskaLipa krymska PL - ogród

Tilia ×euchlora

Lipa krymska (Tilia ×euchlora) to drzewo z rodziny lipowatych. Liście są z wierzchu błyszczące, od spodu jasnozielone, owłosione u nasady, brzegiem ząbkowane.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Lipa drobnolistna: Kwitnie lipa drobnolistna.
          Lipa Henry'ego: Kwitnie lipa Henry'ego.
          Lipa holenderska: Kwitnie lipa holenderska.
           Lipa krymska: Kwitnie lipa krymska.
          Lipa srebrzysta, lipa węgierska: Kwitnie lipa srebrzysta.
          Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna: Kwitnie lipa szerokolistna.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-08-07, RODZ-1261Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.