Marsyliowate

Marsyliowate (Marsileaceae) to rodzina paprotkowych, która liczy na świecie około 70 gatunków. W Polsce występują dwa gatunki. To u nas bardzo rzadko spotykane rośliny.

Wygląd

Łodyga ma postać pełzającego kłącza. Liście są szydlaste lub podobne do liści koniczyny, w tym przypadku ogonkowe. Kupki zarodniowe znajdują się u nasady liści.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Gałuszka kulecznicaGałuszka kulecznica PL

Pilularia globulifera

Gałuszka kulecznica (Pilularia globulifera) to paproć z rodziny marsyliowatych, bardzo rzadka w Polsce. Rośnie nad brzegami wód na zachodzie kraju. To roślina europejska.

Inne gatunki

  • marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia)

Występowanie i środowisko

Większość gatunków występuje w tropikach, w miejscach bardzo wilgotnych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Gałuszka kulecznica: Kwitnie gałuszka kulecznica.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-03-25, RODZ-1282Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.