Mikrofale

Mikrofale - to rodzaj fal elektromagnetycznych między podczerwienią a falami radiowymi ultrakrótkimi. Czasem mikrofale zalicza się do fal radiowych.

Długość fali dla mikrofal umownie przyjmuje się od 1 mm do 30 cm, co przekłada się na częstotliwość od jednego do 300 GHz.

Źródła mikrofal

Mikrofale wytwarza się w magnetronach i maserach (odpowiednikach laserów), klistronach, generatorach półprzewodnikowych (diody tunelowe).

Oddziaływanie mikrofal z materią

Mikrofale mają tę własność, że wzbudzają rotację i drgania cząstek polarnych (np, cząstek wody).

Zastosowanie mikrofal

Oto niektóre zastosowania mikrofal:

  • radary - radary mikrofalowe wykorzystuje się do namierzania i wykrywania obiektów w zastosowaniach wojskowych i cywilnych,
  • radioastronomia - prowadzi się badania kosmosu w zakresie mikrofalowym przy pomocy radioteleskopów (np. mikrofalowe promieniowanie tła),
  • kuchenka mikrofalowa - to jedno z najbardziej przyziemnych i użytecznych w codziennym życiu zastosowań mikrofal, służące podgrzewaniu i gotowaniu potraw,
mikrofale
  • nawigacja,
  • linie telekomunikacyjne.

Ciekawostki

Mikrofale mogą być przesyłane za pomocą falowodów.

Pytania

Pytania

Czy mikrofale są niebezpieczne dla człowieka?

Mikrofale mają negatywny wpływ na człowieka w większych dawkach. Większe dawki promieniowania mogą doprowadzić do poważnych poparzeń tkanek w całej ich objętości.
Fale radiowe

Fale radiowe

Fala radiowa jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o umownej długości fali powyżej 30 cm.

Widmo fal elektromagnetycznych

Widmo fal elektromagnetycznych

Widmo fal elektromagnetycznych lub inaczej promieniowania elektromagnetycznego jest to rozkład poszczególnych długości lub częstotliwości tych fal, dzięki czemu określamy różne rodzaje fal elektromagnetycznych o różnych własnościach i zastosowaniach.


© medianauka.pl, 2021-08-06, ART-4124Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.