Mirtowate

Mirtowate (Myrtaceae) to rodzina roślin dwuliściennych z rzędu mirtowców, do której zaliczamy około 4000 gatunków. Rośliny te wytwarzają specjalne zbiorniczki z olejkami eterycznymi. Wiele gatunków to rośliny użytkowe.

Wygląd

To drzewa, krzewy i krzewinki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Manuka, drzewo herbacianeManuka, drzewo herbaciane

Leptospermum scoparium

Manuka, drzewo herbaciane, leptospermum miotlaste (Leptospermum scoparium) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny mirtowatych, ozdobna roślina doniczkowa.


Mirt zwyczajnyMirt zwyczajny

Myrtus communis

Mirt pospolity (Myrtus communis) to krzew lub małe drzewko z rodziny mirtowatych, ozdobna roślina doniczkowa. To także roślina przyprawowa do mięs, ryb i owoców morza.

Występowanie i środowisko

Mirtowate rosną głównie w tropikach w rejonie Australii i Ameryki.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie naprzeciwległe. Kwiaty promieniste, zwykle aromatyczne, barwne, efektowne.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Manuka, drzewo herbaciane: Kwitnie manuka.
         Mirt zwyczajny: Kwitnie mirt zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-09-30, RODZ-1536Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.