Logo Media Nauka

Facebook

Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica)
© Kateryna_Kon - stock.adobe.com

Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica) to gatunek płazińca z gromady przywr, pasożyt wewnętrzny kręgowców, w tym człowieka. Ciało spłaszczone, białawe, listkowate, z zaostrzoną częścią przednią, na której znajduje się otwór gębowy, przyssawka, i druga przyssawka po stronie brzusznej.

Występowanie i środowisko PL

Ma zasięg kosmopolityczny. W Polsce jest dość pospolita.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pasożytniczy tryb życia w przewodach żółciowych bydła, kóz, owiec, a także innych przeżuwaczy. Człowiek może również się przypadkowo zarazić.

Morfologia i anatomia

To duża przywra. Długość ciała wynosi 1,8-5,1 cm, a szerokość 4-1,3 cm. W pobliżu brzusznej przyssawki znajduje się otwór płciowy i prącie. Układ pokarmowy dwudzielny.

Pożywienie

Odżywia się wydzielinami, płynami żywiciela.

Rozmnażanie

Przywra wątrobowa jest obojnakiem. Ma bardzo skomplikowany cykl rozrodczy z jednym żywicielem pośrednim - ślimakiem, u nas najczęściej błotniarką moczarową. Jaja wraz z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz i w wodzie rozwija się pierwsze stadium larwalne, które zwykle wnika do ślimaków (bagnica moczarowa). Tu w narządzie wątrobowym tworzy sporocystę, czasem sporocysty potomne. Potem powstają kolejne stadia larwalne - redie, redie potomne, wewnątrz których powstają cerkarie. Te wydostają się do wody, otorbiają się, przyczepiają do roślin. To stadium metacerkarii. Zjedzone wraz z trawą rozwijają się w postać dorosła w żywicielu ostatecznym.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

W latach 70-tych aż 20% bydła , 17% owiec było zarażonych motylicą.

Pytania

Jak metacerkaria przedostają się do dróg żółciowych?

Zjedzone stadium larwalne wraz z trawą lub innymi roślinami znajduje się w układzie pokarmowym. Larwa przebija się do naczyń krwionośnych i wraz z krwią płynie do wątroby. Larwa może tez przebić ścianę jelita, przedostać się przez miąższ wątroby do przewodów żółciowych!

Jakie objawy daje zarażenie motylicą wątrobową?

Pojawia się stan zapalny wątroby, krwawienie wewnętrzne, marskość wątroby, zaczopowanie przewodów żółciowych. Typowe objawy to osłabienie, utrata wagi. choroba ta nosi nazwę choroby motyliczej. Człowieka dotyka bardzo rzadko. Przebieg choroby u ludzi jest ciężki. Chorobę trudno wyleczyć.

Czy można się zarazić jedząc mięso zainfekowanych zwierząt?

Nie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-11-07, GAT-638746
Pokrewne gatunki bezkręgowców

ikona
Diplozoon paradoxumBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
Polecamy w naszym sklepie

gekony i felsumy
Ekologiczna torba bawełniana - Paproć
Kolorowe skarpetki kiwi
Kolorowe skarpetki zimowe pingwiny
Kolorowe skarpetki strusie
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.