Nasosznikowate

Nasosznikowate (Pholcidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 1120 gatunków, z czego w Polsce można spotkać zaledwie trzy.

Wygląd

Wyglądem przypominają bardziej kosarze niż pająki. Odnóża bardzo długie i cienkie. Głowotułów zwykle mały w stosunku do odwłoka. Samce są mniejsze od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Nasosznik trzęśNasosznik trzęś PL

Pholcus phalangioides

Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides) to pająk z rodziny nasosznikowatych, bardzo często spotykany w naszych domostwach. Ma charakterystyczne, bardzo długie i cienkie odnóża. Głowotułów i odwłok są niewielkich rozmiarów.

Występowanie i środowisko

W Polsce wszystkie te pająki są związane ze środowiskiem życia człowieka.

Tryb życia i zachowanie

Tkają nieregularne sieci. Strategia łowiecka niektórych gatunków jest bardzo ciekawa. Potrząsają swoją siecią, by zwabić ofiarę. Nawet same wchodzą w sieci innych pająków i udają ofiarę. Zdarza się także, że ofiary innych pająków są zwyczajnie podkradane.

Morfologia i anatomia

Pająki z tej rodziny osiagają rozmiary od 2 mm do 5 cm.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do kokonu. Opiekuje się nim, a potem młodymi.

Pożywienie

To drapieżniki, często polujące na inne pająki.

Ciekawostki

Niektóre tropikalne nasosznikowate mają odnóża nawet 20 razy dłuższe niż wynosi długość głowotułowia z odwłokiem!

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Nasosznik trzęś: Okres występowania w Polsce pająka o nazwie nasosznik trzęś.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-24, RODZ-902Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.