logo

Odmiana

Odmiana jest to jednostka taksonomiczna o hierarchii niższej od gatunku i podgatunku, a wyższej od formy. Dla oznaczenia odmiany gatunku używamy skrótu var. od łacińskiego słowa varietas.

Przykład: Kapusta warzywna głowiasta (Brassica oleracea var. capitata).

Dla roślin uprawnych używa się także pojęcia kultywar.

Kultywar

Kultywar to odmiana uprawna , uzyskana w hodowli roślin. Dla oznaczenia kultywarów używa się skrótu cv. od łacińskiego słowa cultivar.

Przykład: boćwina - kultywar buraka zwyczajnego, 'Sea Heart' - kultywar brunnery wielkolistnej.© medianauka.pl, 2020-04-24, ART-3755


Inne zagadnienia z tej lekcji

SystematykaSystematyka
Systematyka jest to dział nauki, który zajmuje się klasyfikowaniem, porządkowaniem organizmów żywych i tworzeniem na podstawie przyjętych kryteriów całych systemów.
TaksonomiaTaksonomia
Taksonomia jest nauką , która zajmuje się sposobami opisywania gatunków oraz organizowaniem tych jednostek w systemy...
TaksonTakson
Takson, albo inaczej jednostka taksonomiczna jest to jednostka w systemie organizmów, jeden z poziomów (dowolny) w hierarchicznej systematyce organizmów żywych.
GatunekGatunek
Gatunek jest to podstawowe pojęcie w systematyce oznaczające zbiór organizmów, które posiadają określony zespół cech, odróżniający go od innego zbioru osobników.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Praca zbiorowa pod redakcją Jana Kofmana - Encyklopedia Popularna PWN, ISBN 83-01-10416-3, PWN 1993
  • Solomon, Berg, Martin - Biologia, ISBN 978-83-7763-252-9, MULTICO Oficyna wydawnicza 2016
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Góry i lasy
30 sekund O teoriach naukowych
Ekologia - krótkie wykłady
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.