Ołownicowate

Ołownicowate, zawciągowate (Plumbaginaceae) to rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu ołownicowców (zawciągowców), do której zaliczamy następujące rodzaje: zawciąg (Armeria), zatrwian (Limonium). W Polsce można spotkać 4 gatunki z tej rodziny roślin w środowisku naturalnym.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Zawciąg pospolity, zawciąg nadmorski, laseczkiZawciąg pospolity, zawciąg nadmorski, laseczki PL

Armeria maritima

Zawciąg pospolity, zawciąg nadmorski, laseczki (Armeria maritima) to roślina zielna lub niski krzew z rodziny ołownicowatych (zawciągowatych). To często spotykana roślina w skalnych ogrodach.


Zawciągowiec zwyczajnyZawciągowiec zwyczajny

Ceratostigma plumbaginoides

Zawciągowiec zwyczajny (Ceratostigma plumbaginoides) to gatunek byliny z rodziny ołownicowatych. Tworzy kobierce.


Zatrwian wrębnyZatrwian wrębny PL - ogród

Limonium sinuatum

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to gatunek rośliny jednorocznej lub wieloletniej z rodziny ołownicowatych.

Inne gatunki

  • zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium)
  • zatrwian zwyczajny (Limonium vulgare)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Zatrwian wrębny: Kwitnie zatrwian wrębny.
       Zawciąg pospolity, zawciąg nadmorski, laseczki: Kwitnie zawciąg pospolity.
         Zawciągowiec zwyczajny: Kwitnie zawciągowiec zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-07-13, RODZ-1361Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.