Ostrojowate

Ostrojowate (Gesneriaceae) to rodzina dwuliściennych roślin z rzędu jasnotowców (lub trędownikowców), do której zaliczamy około 2500 gatunków. Wiele z nich to rośliny ozdobne.

Wygląd

To zazwyczaj rośliny zielne, w tym epifity. Są tu także krzewy i niskie drzewa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Gloxinia sylvaticaGloxinia sylvatica

Gloxinia sylvatica

Gloxinia sylvatica to gatunek rośliny z rodziny ostrojowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.


Sępolia fiołkowa, fiołek afrykańskiSępolia fiołkowa, fiołek afrykański

Saintpaulia ionantha

Sępolia fiołkowa, fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) to roślina z rodziny ostrojowatych, dość popularna z uwagi na kwiaty ozdobna roślina doniczkowa, łatwa w uprawie.

Występowanie i środowisko

Rośliny te występują głównie w tropikach i na obszarach subtropikalnych, wyjątkowo poza tymi obszarami.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej naprzeciwległe. Liście niepodzielone. Kwiaty zazwyczaj atrakcyjne dla oka, duże, obupłciowe, grzbieciste. Owocem jest torebka lub jagoda.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       : Kwitnie Gloxinia sylvatica.
Sępolia fiołkowa, fiołek afrykański: Kwitnie fiołek afrykański.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-09-29, RODZ-1535Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.