Palmy

Palmy (Arecaceae) to rodzina jednoliściennych roślin, do której zaliczamy około 3000 gatunków roślin. to rośliny o dużym znaczeniu także gospodarczym dostarczające owoców takich jak kokos i daktyle, oleju, przypraw, wosku, włókien, materiałów budowlanych.

Wygląd

To najczęściej drzewa osiągające nawet 60 m wysokości. Mają charakterystyczny wygląd. Pień jest cienki, nierozgałęziony (poza rodzajem widlicy), na szczycie którego znajduje się pióropusz zwykle bardzo dużych liści. Są tu też formy krzewiaste, pnącza.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Sabal mexicanaSabal mexicana

Sabal mexicana

Sabal mexicana to gatunek drzewa z rodziny palm.


Rhapis excelsaRhapis excelsa

Rhapis excelsa

Rhapis excelsa to gatunek palmy, uprawianej także jako ozdobna roślina doniczkowa. Palma ta przypomina nieco bambus.


Areka żółtawaAreka żółtawa

Dypsis lutescens

Areka żółtawa, chryzalidokarpus żółtawy (Dypsis lutescens) to gatunek palmy, uprawianej często jako roślina doniczkowa. Inna nazwa łacińska to Chrysalidocarpus lutescens.


Chamedora wytwornaChamedora wytworna

Chamaedorea elegans

Chamedora wytworna, palma górska (Chamaedorea elegans) to gatunek palmy uprawianej jako roślina ozdobna doniczkowa.


Daktylowiec kanaryjski, palma daktylowaDaktylowiec kanaryjski, palma daktylowa

Phoenix canariensis

Daktylowiec kanaryjski, palma daktylowa, palma królewska, feniks (Phoenix canariensis) to gatunek palmy, ozdobna roślina doniczkowa, łatwa w uprawie, w naturze wysokie drzewo.


Kencja, howea ForsteraKencja, howea Forstera

Howea forsteriana

Kencja, howea Forstera (Howea forsteriana) to gatunek palmy, uprawianej także jako roślina ozdobna doniczkowa.


Liwistona okrągłolistnaLiwistona okrągłolistna

Livistona rotundifolia

Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) to gatunek palmy. To roślina ozdobna doniczkowa.


Palma karłowa, karłatka niskaPalma karłowa, karłatka niska

Chamaerops humilis

Palma karłowa, karłatka niska (Chamaerops humilis) to gatunek palmy uprawianej jako roślina ozdobna doniczkowa. To jedna z dwóch europejskich palm.


Palma kokosowa, kokos właściwy, Palma kokosowa, kokos właściwy,

Cocos nucifera

Palma kokosowa, kokos właściwy, żywnia, kokosowiec (Cocos nucifera) to roślina z rodziny palm, drzewo, które potrafi zaspokoić wszelkie życiowe potrzeby.


Waszyngtonia nitkowataWaszyngtonia nitkowata

Washingtonia filifera

Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) to gatunek palmy, uprawianej także jako ozdobna roślina doniczkowa. W naturze to wysokie drzewo.

Występowanie i środowisko

Palmy zamieszkują tropikalne, rzadziej subtropikalne, rejony na całej Ziemi. Wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne, ogrodowe.

Morfologia i anatomia

Pień nie przyrasta na grubość. To tak zwana kłodzina. Liści mają czasem kilkanaście metrów długości. Są palczaste, dłoniaste. Liście, które jako pierwsze wyrastają nie są podzielone. Kwiaty są drobne, zebrane w często duże kwiatostanu typu wiecha. Owocem jest zwykle pestkowiec, czasem duży.

Rozmnażanie

To najczęściej rośliny wiatropylne.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-09-27, RODZ-1534Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.