Palmy

Palmy (Arecaceae) to rodzina jednoliściennych roślin, do której zaliczamy około 3000 gatunków roślin. To rośliny o dużym znaczeniu także gospodarczym, dostarczające owoców, takich jak kokos i daktyle, oleju, przypraw, wosku, włókien, materiałów budowlanych.

To najczęściej drzewa osiągające nawet 60 m wysokości. Mają charakterystyczny wygląd. Pień jest cienki, nierozgałęziony (poza rodzajem widlicy), na którego szczycie znajduje się pióropusz zwykle bardzo dużych liści. Są tu też formy krzewiaste, pnącza.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Palmy zamieszkują tropikalne, rzadziej subtropikalne, rejony na całej Ziemi. Wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne, ogrodowe.

Morfologia i anatomia

Pień nie przyrasta na grubość. To tak zwana kłodzina. Liści mają czasem kilkanaście metrów długości. Są palczaste, dłoniaste. Liście, które jako pierwsze wyrastają, nie są podzielone. Kwiaty są drobne, zebrane w często duże kwiatostanu typu wiecha. Owocem jest zwykle pestkowiec, czasem duży.

Rozmnażanie

To najczęściej rośliny wiatropylne.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich — Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-09-27, RODZ-1534
Data aktualizacji artykułu: 2024-01-06©® Media Nauka 2008-2023 r.