Babkowate

Babkowate (Plantaginaceae) to rośliny z rzędu jasnotowców. Część źródeł wydziela odrębny rząd monotypowy - babkowce (Plantaginales)

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Babka lancetowataBabka lancetowata PL

Plantago lanceolata

Babka lancetowata(Plantago lanceolata) to roślina zielna lecznicza z rodziny babkowatych. Jest to roślina łąk i pastwisk, rośnie na przydrożach i terenach ruderalnych. Jest pospolita w całym kraju.


Babka zwyczajnaBabka zwyczajna PL

Plantago major

Babka zwyczajna (Plantago major) to bylina lub roślina jednoroczna z rodziny babkowatych o właściwościach leczniczych. Liście zawierają substancje, które sprzyjają gojeniu się ran. Od dawna okłady z babki stosowano na oparzenia, użądlenia, otarcia.

Inne gatunki

  • brzeżyca jednokwiatowa (Littorella uniflora)
  • babka wyniosła (Plantago altissima)
  • babka piaskowa (Plantago arenaria)
  • babka pierzasta (Plantago coronopus)
  • babka nadmorska (Plantago maritima)
  • babka średnia (Plantago media)
  • babka patagońska (Plantago patagonica)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Babka lancetowata: Kwitnie babka lancetowata.
       Babka zwyczajna: Kwitnie babka zwyczajna.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-06-05, RODZ-1233Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.