Portulakowate

Portulakowate (Portulaceae) to rodzina roślin z rzędu śródłożnych, do której zaliczamy w naszym kraju 5 gatunków, w tym takie gatunki jak portulaka, kalandrina, zdrojek i klajtonia.

Wygląd

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Klajtonia przeszytaKlajtonia przeszyta PL - obcy

Claytonia perfoliata

Klajtonia przeszyta (Claytonia perfoliata) to jednoroczna roślina z rodziny portulakowatych. Roślina ta została zawleczona do Polski. Rośnie w Szczecinie i we Wrocławiu.


Portulaka pospolitaPortulaka pospolita PL - obcy

Portulaca oleracea

Portulaka pospolita (Portulaca oleracea) to roślina jednoroczna z rodziny portulakowatych, czasem uprawiana, chwast polny i ogrodowy. Dwa z podgatunków różnią się kształtem liści. Podgatunek sativa bywa uprawiana jako roślina lecznicza.

Inne gatunki

  • kalandrinia spłaszczona (Calandrinia compressa)
  • zdrojek źródlany (Montia fontana)
  • portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Klajtonia przeszyta: Kwitnie klajtonia przeszyta.
        Portulaka pospolita: Kwitnie portulaka pospolita.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-11-02, RODZ-1291Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.