Rośliny zielne jednoroczne

FILTRY
KOLOR KWIATÓW
Brak informacji

STANOWISKO
nasłonecznione
półcień
cień
ZASTOSUJ

GRUPA
drzewa
krzewy
krzewinki
jednoroczne
dwuletnie
byliny
ZASTOSUJ

ŚRODOWISKO
górskie
leśne
łąki
synantropijne
wodne
pozostałe
ZASTOSUJ

UŻYTECZNOŚĆ
zioła
trawy
chwasty
uprawne
ogrodowe
ozdobne
inne
ZASTOSUJ

Uwaga! Jeżeli w danej sekcji zostały wyłączone wszystkie opcje, dany filtr nie jest wówczas aktywny!

Gatunki roślin

Aksamitka rozpierzchłaAksamitka rozpierzchła

(Tagetes patula)

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) to roślina roczna z rodziny astrowatych, o intensywnym zapachu, uprawiana jako roślina ozdobna rabatowa. Znanych jest około 50 odmian tego gatunku.


Aksamitka wąskolistnaAksamitka wąskolistna

(Tagetes tenuifolia)

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to gatunek rocznej rośliny z rodziny złożonych, o kwiatach pachnących pomarańczami, uprawiana jako roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca. Kwitnie w okresie od lipca do października.


Aksamitka wzniesionaAksamitka wzniesiona

(Tagetes erecta)

Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, pospolita roślina rabatowa. To roślina bardzo odporna na panujące warunki. Kwitnie w okresie od maja do września.


Ambrozja trójdzielnaAmbrozja trójdzielna

(Ambrosia trifida)

Ambrozja trójdzielna (Ambrosia trifida) to roślina jednoroczna z rodziny złożonych. W Polsce gatunek obcego pochodzenia, bywa zawlekany do miejsc ruderalnych.


Andriala całolistna, jawełnia całolistnaAndriala całolistna, jawełnia całolistna

(Andryala integrifolia)

Andriala całolistna, jawełnia całolistna (Andryala integrifolia) to gatunek jednorocznej rośliny lub krótkowiecznej byliny z rodziny astrowatych. W Polsce roślina ta występowała dawniej we Wrocławiu.


Anoda kędzierzawaAnoda kędzierzawa

(Anoda cristata)

Anoda kędzierzawa (Anoda cristata) to gatunek rośliny ozdobnej, jednorocznej z rodziny ślazowatych. Gatunek spotykany u nas w uprawach ogrodowych. Zawleczony do Szczecina.


Arbuz zwyczajny, kawonArbuz zwyczajny, kawon

(Citrullus lanatus)

Arbuz zwyczajny, kawon (Citrullus lanatus) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej z rodziny dyniowatych. To znana z dużych i soczystych owoców roślina uprawna o czerwonym miąższu.


Aster chiński zwyczajny, gwiazdoszAster chiński zwyczajny, gwiazdosz

(Callistephus chinensis)

Aster chiński zwyczajny, gwiazdosz (Callistephus chinensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Roślina często uprawiana dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejąca.


Babka zwyczajnaBabka zwyczajna PL

(Plantago major)

Babka zwyczajna (Plantago major) to bylina lub roślina jednoroczna z rodziny babkowatych o właściwościach leczniczych. Liście zawierają substancje, które sprzyjają gojeniu się ran. Od dawna okłady z babki stosowano na oparzenia, użądlenia, otarcia.


Bagnica torfowaBagnica torfowa PL

(Scheuchzieria palustris)

Bagnica torfowa (Scheuchzieria palustris) to roślina kłączowa z rodziny bagnicowatych, jedyny przedstawiciel tej rodziny. Występuje w strefie umiarkowanej i zimniejszej na półkuli Północnej.


Barwinek różyczkowyBarwinek różyczkowy

(Catharanthus roseus)

Barwinek różyczkowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) to gatunek trującej rośliny z rodziny toinowatych. To ozdobna roślina doniczkowa i rabatowa.


Begonia bulwiastaBegonia bulwiasta

(Begonia ×tuberhybrida)

Begonia bulwiasta, ukośnica bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida) to krzyżówka kilku gatunków begonii, wieloletnia roślina ozdobna. Roślina ta jest najczęściej sadzona na rabatach.


Begonia stale kwitnącaBegonia stale kwitnąca

(Begonia semperflorens)

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) to gatunek byliny lub jednorocznej rośliny z rodziny begoniowatych z grupy begonii kwitnących. To roślina rabatow.


Begonia zimowaBegonia zimowa

(Begonia ×elatior)

Begonia zimowa (Begonia ×elatior) to krzyżówka dwóch innych begonii, często spotykana w ogrodach, uprawach doniczkowych balkonowych i domowych.


Bertram promienistyBertram promienisty

(Anacyclus radiatus)

Bertram promienisty (Anacyclus radiatus) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Kwiaty języczkowate są żółte, czasami z czerwonym odcieniem od spodu.


Biedrzeniec anyż, anyżBiedrzeniec anyż, anyż

(Pimpinella anisum)

Biedrzeniec anyż, anyż, anyżek (Pimpinella anisum) to gatunek aromatycznej, jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach.


Bieluń dziędzierzawaBieluń dziędzierzawa

(Datura stramonium)

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) to gatunek okazałej rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych, roślina trującej o leczniczych właściwościach. To roślina silnie trująca o halucynogennych właściwościach.


Bodziszek cuchnącyBodziszek cuchnący PL

(Geranium robertianum)

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny bodziszkowatych, wydzielająca nieprzyjemny zapach, pospolita w naszych lasach liściastych.


Bodziszek gołębiBodziszek gołębi

(Geranium columbinum)

Bodziszek gołębi (Geranium columbinum) to jednoroczna roślina z rodziny bodziszkowatych. Rośnie przy drogach, na polach, w zaroślach. Jest archeofitem.


Bodziszek kosmatyBodziszek kosmaty

(Geranium molle)

Bodziszek kosmaty (Geranium molle) to gatunek rośliny jedno Rośnie na terenach ruderalnych, murawach i zaroślach. To archeofit.rocznej z rodziny bodziszkowatych.


Bodziszek lśniącyBodziszek lśniący

(Geranium lucidum)

Bodziszek lśniący (Geranium lucidum) to roślina jednoroczna z rodziny bodziszkowatych. Liście są dłoniaste, złożone, lśniące. Kwiaty są różowe.


Bodziszek porozcinanyBodziszek porozcinany

(Geranium dissectum)

Bodziszek porozcinany (Geranium dissectum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny bodziszkowatych, chwast upraw rolnych.


BóbBób

(Vicia faba)

Bób (Vicia faba) to jednoroczna roślina uprawna, strączkowa z rodziny motylkowatych, popularna na wszystkich kontynentach świata. Spożywa się nasiona bobu jako jarzynę. Nasiona są jasnozielone, duże, w strąkach.


BrokułBrokuł PL

(Brassica oleracea var. italica)

Brokuł (Brassica oleracea var. italica) to odmiana kapusty warzywnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce, podobne nieco do kalafiora.


BrukselkaBrukselka PL

(Brassica oleracea var. gemmifera)

Brukselka, kapusta brukselska (Brassica oleracea var. gemmifera) to odmiana kapusty warzywnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce.


Buzdyganek naziemnyBuzdyganek naziemny

(Tribulus terrestris)

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny parolistowatych. To gatunek zawlekany do Polski. Jest rzadko spotykany. Kwiaty są pięciokrotne, koloru żółtego.


Bylica rocznaBylica roczna

(Artemisia annua)

Bylica roczna (Artemisia annua) to gatunek silnie aromatycznej rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiana, o leczniczych właściwościach. Ziele ma działanie bakteriobójcze, a korzeń dostarcza żółtego barwnika.


Celozja srebrzysta, celozja grzebieniastaCelozja srebrzysta, celozja grzebieniasta

(Celosia argentea)

Celozja srebrzysta, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, grzebionatka właściwa (Celosia argentea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny szarłatowatych, uprawiany jako roczna ozdobna roślina doniczkowa i rabatowa.


Centuria nadobnaCenturia nadobna PL

(Centaurium pulchellum)

Centuria nadobna (Centaurium pulchellum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny goryczkowatych. Kwiaty są różowe, pięciokrotne, zebrane w wierzchotki.


Centuria zwyczajna, centuria pospolitaCenturia zwyczajna, centuria pospolita PL

(Centaurium erythraea)

Centuria zwyczajna, centuria pospolita (Centaurium erythraea) to jednoroczna lub dwuletnia roślina lecznicza z rodziny goryczkowatych.


Chaber bławatekChaber bławatek PL

(Centaurea cyanus)

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) to roślina jednoroczna lub dwuletnia, pospolity chwast zbożowy, tworzący łany. W Polsce to pospolity chwast polny, przede wszystkim zbożowy.


Chaber wełnistyChaber wełnisty PL

(Centaurea solstitialis)

Chaber wełnisty (Centaurea solstitialis) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są żółte z charakterystycznymi cierniami u nasady.


Ciecierzyca pospolitaCiecierzyca pospolita PL

(Cicer arietinum)

Ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum) to jednoroczna roślina uprawna z rodziny motylkowatych o nieregularnym kształcie.


Cykoria endywiaCykoria endywia

(Cichorium endivia)

Cykoria endywia, endywia (Cichorium endivia) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny uprawnej z rodziny astrowatych. To cenny składnik surówek oraz dodatek do kanapek.


Cymbalaria murowa, cymbalaria bluszczykowataCymbalaria murowa, cymbalaria bluszczykowata

(Cymbalaria muralis)

Cymbalaria murowa, cymbalaria bluszczykowata, lnica bluszczykowata (Cymbalaria muralis) to gatunek rzadkiej u nas jednorocznej rośliny z rodziny trędownikowatych, czołgającej się po murach.


CynerariaCyneraria

(Pericallis ×hybrid)

Cyneraria (Pericallis ×hybrida) to mieszaniec z rodziny astrowatych, ozdobna z uwagi na kwiaty roślina doniczkowa.


Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinkaCynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka

(Zinnia elegans)

Cynia wytworna, cynia zdobna, jakobinka (Zinnia elegans) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, uprawiana w ogrodach dla pięknych kwiatów. Kwiaty te wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej. To roślina światłolubna.


Czarnuszka damasceńskaCzarnuszka damasceńska

(Nigella damascena)

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny jaskrowatych, roślina uprawiana i przejściowo dziczejąca. To także roślina o leczniczych właściwościach.


Czarnuszka siewnaCzarnuszka siewna

(Nigella sativa)

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych o leczniczych właściwościach. To także roślina przyprawowa. W Polsce dość rzadko uprawiana i przejściowo dziczejąca. Pojawia się jako chwast zbożowy.


Cząber ogrodowyCząber ogrodowy PL

(Satureja hortensis)

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis) to uprawna roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych, dziczejąca, o leczniczych właściwościach.


Dalia szkarłatnaDalia szkarłatna

(Dahlia coccinea)

Dalia szkarłatna (Dahlia coccinea) to roślina z rodziny astrowatych, roślina ozdobna, tworząca wiele odmian i form mieszańcowych. Kwiaty języczkowate są płonne, czerwone lub żółte.


Dmuszek jajowatyDmuszek jajowaty

(Lagurus ovatus)

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) to jednoroczna roślina z rodziny wiechlinowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Lagurus w Polsce. To trawa uprawiana dla atrakcyjnego wyglądu i miejscami dziczejąca.


Drapacz lekarskiDrapacz lekarski

(Cnicus benedictus)

Drapacz lekarski (Cnicus benedictus) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, rzadko uprawiany w ogrodach, dziczejący, to także roślina lecznicza. Inne nazwy to drapacz benedyktyński, oset lekarski.


Dwurząd murowyDwurząd murowy

(Diplotaxis muralis)

Dwurząd murowy (Diplotaxis muralis) to gatunek jednoroczne lub rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych. Ma zmienny wygląd.


Dwurząd rokiettowatyDwurząd rokiettowaty

(Diplotaxis erucoides)

Dwurząd rokiettowaty (Diplotaxis erucoides) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są białe z fioletowymi żyłkami, liliowe.


Dymnica murowaDymnica murowa

(Fumaria muralis)

Dymnica murowa (Fumaria muralis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny dymnicowatych. Niegdyś gatunek ten występował w Środzie Śląskiej.


Dymnica pospolitaDymnica pospolita

(Fumaria officinalis)

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny dymnicowatych, roślina lecznicza. nne nazwy to dymnica lekarska, kokorycz lekarska, rutka polna. Rozłupki mają przykry zapach.


Dymnica wielkokwiatowaDymnica wielkokwiatowa

(Fumaria capreolata)

Dymnica wielkokwiatowa (Fumaria capreolata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny dymnicowatych.


Dynia olbrzymiaDynia olbrzymia PL

(Cucurbita maxima)

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) to jednoroczna roślina uprawna z rodziny dyniowatych, przejściowo dziczejąca. To także roślina lecznicza (pestki z dyni).


Dynia zwyczajnaDynia zwyczajna PL

(Cucurbita pepo)

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) to roczna roślina uprawna z rodziny dyniowatych. Istnieje bardzo dużo odmian dyni zwyczajnej, w tym zarówno ozdobnych jak i jadalnych. Owoc nazywany dynią jest kulisty, bardzo duży i jadalny.


Dziewanna fioletowaDziewanna fioletowa PL

(Verbascum phoeniceum)

Dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum) to gatunek rośliny jednorocznej, dwuletniej lub wieloletniej z rodziny trędownikowatych. To także roślina ozdobna, czasem uprawiana w ogrodach.


Dziwaczek JalapaDziwaczek Jalapa

(Mirabilis jalapa)

Dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa) to roślina roczna (w naszych warunkach), ozdobna o różnobarwnych kwiatach. wytwarza bulwę, które może ważyć nawet 20 kg.


Echinocystis klapowany, kolczurka klapowanaEchinocystis klapowany, kolczurka klapowana

(Echinocystis lobata)

Echinocystis klapowany, kolczurka klapowana (Echinocystis lobata) to uprawiana często dla ozdoby jednoroczna roślina pnąca z rodziny dyniowatych, dziczejąca.


Facelia wrotyczolistna, facelia błękitnaFacelia wrotyczolistna, facelia błękitna

(Phacelia tanacetifolia)

Facelia wrotyczolistna, facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to roślina jednoroczna, uprawna i ozdobna z rodziny faceliowatych, czasem dziczejąca. U nas jest uprawiana na zielony nawóz. Charakterystyczne są bardzo długie pręciki.


Farbownik polny, krzywoszyj polnyFarbownik polny, krzywoszyj polny

(Anchusa arvensis)

Farbownik polny, krzywoszyj polny (Anchusa arvensis) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny szorstkolistnych, pokryta sztywnym włosiem. To chwast upraw zbożowych, kukurydzy i ziemniaków.


Fasola wielokwiatowaFasola wielokwiatowa

(Phaseolus coccineus)

Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) to roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych, uprawiana jako warzywo.


Fasola zwyczajnaFasola zwyczajna PL

(Phaseolus vulgaris)

Fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny bobowatych. To roślina uprawiana na całym świecie w wielu odmianach, które różni wysokość łodygi, kolor, wielkość nasion.


Fiołek polnyFiołek polny PL

(Viola arvensis)

Fiołek polny, bratek polny (Viola arvensis Murray) to pospolity chwast rolny. Kwiaty są małe (10-15 mm). Korona jest tak samo długa jak kielich lub trochę krótsza. Płatki są biało-żółte, pomarańczowe w gardzieli.


Fiołek trójbarwnyFiołek trójbarwny PL

(Viola tricolor)

Fiołek trójbarwny, bratek trójbarwny (Viola tricolor) to gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny fiołkowatych. To przodek fiołka ogrodowego. Fiołek ten jest wskaźnikiem gleby kwaśnej. To jednocześnie pospolity ogrodowy chwast.


Floks DrummondaFloks Drummonda PL

(Phlox drummondii)

Floks Drummonda (Phlox drummondii) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wielosiłowatych, uprawiana jako roślina ozdobna.


Gailardia nadobnaGailardia nadobna

(Gaillardia pulchella)

Gailardia nadobna (Gaillardia pulchella) to gatunek jednorocznej rośliny ozdobnej z rodziny astrowatych. Kwiaty są zebrane w koszyczki. Kwiaty języczkowate czerwone z żółtym krańcem.


Gailardia ościstaGailardia oścista

(Gaillardia aristata)

Gailardia oścista (Gaillardia aristata) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny ozdobnej z rodziny astrowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej.


Gomfrena kulistaGomfrena kulista

(Gomphrena globosa)

Gomfrena kulista, wiecznik kulisty (Gomphrena globosa) to jednoroczna roślina z rodziny szarłatowatych, spotykana w uprawach ogrodowych jako roślina rabatowa.


Gorczyca jasna, gorczyca białaGorczyca jasna, gorczyca biała

(Sinapis alba)

Gorczyca biała, gorczyca jasna (Sinapis alba) to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach. Uprawiany jako przyprawa. To składnik musztard i sosów.


Gorczyca polnaGorczyca polna

(Sinapis arvensis)

Gorczyca polna, ognicha (Sinapis arvensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. To chwast upraw zbożowych oraz okopowych. To gatunek w Polsce obcy, ale zadomowiony już od czasów neolitu. To także roślina przyprawowa.


Goryczuszka  WettsteinaGoryczuszka Wettsteina PL

(Gentianella germanica)

Goryczuszka Wettsteina (Gentianella germanica) to gatunek rośliny dwuletniej lub jednorocznej z rodziny goryczkowatych. Osiąga wysokość 5-40 cm. Kwiaty są fioletowe.


Goździk kosmatyGoździk kosmaty PL

(Dianthus armeria)

Goździk kosmaty (Dianthus armeria) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny goździkowatych. Rośnie na suchych murawach, w zaroślach. Spotykana przede wszystkim na południu kraju.


Groch zwyczajnyGroch zwyczajny

(Pisum sativum)

Groch zwyczajny (Pisum sativum) to roślina jednoroczna, uprawna z rodziny motylkowatych. znana jest na całym świecie ze smacznych nasion.


Groszek pachnącyGroszek pachnący

(Lathyrus odoratus)

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to gatunek jednorocznej, ozdobnej rośliny z rodziny bobowatych, dziczejącej przejściowo.


Groszek siewny, lędźwian siewnyGroszek siewny, lędźwian siewny

(Lathyrus sativus)

Groszek siewny, lędźwian siewny (Lathyrus sativus) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych. To u nas gatunek obcego pochodzenia. Kwiaty są niebieskobiałe.


Gryka tatarska, tatarkaGryka tatarska, tatarka PL

(Fagopyrum tataricum)

Gryka tatarska, tatarka (Fagopyrum tataricum) to roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych. Jest rzadko uprawiana, częściej dziczejąca i wówczas jest uważana za chwast. Osiąga wysokość 30-75 cm.


Gryka zwyczajnaGryka zwyczajna

(Fagopyrum esculentum)

Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) to jednoroczna roślina uprawna, o leczniczych właściwościach z rodziny rdestowatych, przejściowo dziczejąca.


Gwiazdnica pospolitaGwiazdnica pospolita PL

(Stellaria media)

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media) to jednoroczna lub ozima roślina zielna z rodziny goździkowatych. Znana jest także większa forma tego gatunku o nazwie maxima. Gdy warunki są sprzyjające, roślina ta kwitnie przez cały rok.


Iglica pospolitaIglica pospolita PL

(Erodium cicutarium)

Iglica pospolita (Erodium cicutarium) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny bodziszkowatych, chwast upraw zbożowych i okopowych. Iglica pospolita rośnie na polach, przy drogach, na murawach, terenach ruderalnych.


Iresyna HerbstaIresyna Herbsta

(Iresine herbstii)

Iresyna Herbsta, irezyna Herbsta (Iresine herbstii) to gatunek rośliny z rodziny szarłatowatych. W Polsce gatunek ten jest uprawiany jako roślina rabatowa z uwagi na piękne, ozdobne liście.


Jasieniec piaskowyJasieniec piaskowy PL

(Jasione montana)

Jasieniec piaskowy (Jasione montana) to gatunek rośliny jednorocznej, dwuletniej lub wieloletniej z rodziny dzwonkowatych o niebieskich, główkowatych kwiatostanach.


Jaskier polnyJaskier polny

(Ranunculus arvensis)

Jaskier polny (Ranunculus arvensis) to roślina trująca roczna z rodziny jaskrowatych, stanowiąca uciążliwy chwast w uprawie zbóż ozimych, lucerny, a także lnu. To archeofit. Porasta pola, miedze, najczęściej występuje na południu naszego kraju.


Jasnota purpurowaJasnota purpurowa

(Lamium purpureum)

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny jasnotowatych o brzydkim zapachu, to także uciążliwy chwast naszych ogrodów.


Jasnota różowaJasnota różowa

(Lamium amplexicaule)

Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny jasnotowatych, uciążliwy chwast, głównie upraw okopowych, zbożowych, prawdopodobnie trujący dla koni.


Jezierza morskaJezierza morska PL

(Najas marina)

Jezierza morska (Najas marina) to jednoroczna roślina wodna z rodziny jezierzowatych.


Jęczmień dwurzędowyJęczmień dwurzędowy PL

(Hordeum distichon)

Jęczmień dwurzędowy (Hordeum distichon) to gatunek trawy, zaliczanej do zbóż uprawnych. Kłoski boczne są płonne, z czego się bierze kłos dwurzędowy. Roślina powszechnie uprawiana w Polsce.


Jęczmień zwyczajnyJęczmień zwyczajny PL

(Hordeum vulgare)

Jęczmień zwyczajny, jęczmień wielorzędowy (Hordeum vulgare) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny wiechlinowatych, zaliczany do najbardziej pospolitych zbóż w Polsce.


KalafiorKalafior PL

(Brassica oleracea var. botrytis)

Kalafior (Brassica oleracea var. botrytis) to odmiana kapusty warzywnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce. Częścią jadalną są kwiaty.


KalarepaKalarepa PL

(Brassica oleracea var. gongylodes)

Kalarepa (Brassica oleracea var. gongylodes) to odmiana kapusty warzywnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce o charakterystycznie zgrubiałym w dolnej części pędzie głównym.


Kanianka polnaKanianka polna

(Cuscuta campestris)

Kanianka polna (Cascuta campestris) to gatunek jednorocznej rośliny pasożytniczej z rodziny powojowatych. To roślina pozbawiona liści i korzeni. Łodyga jest sznurkowata, żółtawa, wijąca się, wytwarzająca przyssawki.


Kapusta 'Pak Choi', kapusta właściwa chińskaKapusta 'Pak Choi', kapusta właściwa chińska

(Brassica rapa chinensis)

Kapusta 'Pak Choi', kapusta właściwa chińska (Brassica rapa chinensis) to podgatunek kapusty polnej, dość popularnego warzywa.


Kapusta czarna, gorczyca czarnaKapusta czarna, gorczyca czarna PL

(Brassica nigra)

Kapusta czarna, gorczyca czarna (Brassica nigra) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach. To roślina uprawna rolnicza. To także roślina miododajna.


Kapusta kreteńskaKapusta kreteńska

(Brassica cretica)

Kapusta kreteńska (Brassica cretica) to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Roślina spotykana w uprawach. Kwiaty są żółtobiałe zebrane w kwiatostan.


Kapusta pekińskaKapusta pekińska

(Brassica rapa ssp. pekinensis)

Kapusta pekińska (Brassica rapa ssp. pekinensis) to podgatunek kapusty polnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce jako roślina roczna.


Kapusta polna, rzepa, rzepikKapusta polna, rzepa, rzepik

(Brassica rapa)

Kapusta polna, rzepa, rzepik (Brassica rapa) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Dziś to prawie zupełnie nieznane warzywo, choć w średniowieczu było popularne.


Kapusta rzepakKapusta rzepak PL

(Brassica napus)

Kapusta rzepak (Brassica napus) to roślina uprawna z rodziny kapustowatych. Rzepak (nasiona) zawiera prawie 50% tłuszczu. To nasza najpopularniejsza roślina oleista. Roślina ta jest uprawiana na całym świecie, w Polsce w całym kraju.


Kąkol polnyKąkol polny

(Agrostemma githago)

Kąkol polny (Agrostemma githago) to gatunek jednorocznej rośliny trującej z rodziny goździkowatych, do niedawna pospolity chwast zbożowy. To roślina ozima. To archeofit, zawleczony do naszego kraju w neolicie.


Ketmia letniaKetmia letnia

(Hibiskus trionum)

Ketmia letnia (Hibiskus trionum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny ślazowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych. To w Polsce gatunek obcego pochodzenia.


Kiksja zgiętoostrogowaKiksja zgiętoostrogowa

(Kickxia spuria)

Kiksja zgiętoostrogowa (Kickxia spuria) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny trędownikowatych. Liście są zaokrąglone lub sercowate. Kwiaty są drobne, żółte, o zgiętej ostrodze.


Klajtonia przeszytaKlajtonia przeszyta

(Claytonia perfoliata)

Klajtonia przeszyta (Claytonia perfoliata) to jednoroczna roślina z rodziny portulakowatych. Roślina ta została zawleczona do Polski. Rośnie w Szczecinie i we Wrocławiu.


Klarkia wytwornaKlarkia wytworna

(Clarkia elegans)

Klarkia wytworna (Clarkia elegans) to jednoroczna roślina ozdobna z rodziny wiesiołkowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna.


Kocanki ogrodoweKocanki ogrodowe

(Helichrysum bracteatum)

Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum) to jednoroczna roślina, dość często uprawiana jako roślina ozdobna, rzadko dziczejąca. Kocanki jednoznacznie kojarzą się z suchymi bukietami z uwagi na łatwość z jaką kwiaty dają się zasuszyć.


Kokorycz żółtawaKokorycz żółtawa

(Corydalis capnoides)

Kokorycz żółtawa (Corydalis capnoides) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny dymnicowatych. Bywa zawlekana do naszego kraju (Karpaty, Puławy).


Kolendra siewnaKolendra siewna

(Coriandrum sativum)

Kolendra siewna (Coriandrum sativum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach, silnie aromatyczna roślina. To znane zioło i roślina przyprawowa.


Komelina zwyczajnaKomelina zwyczajna

(Commelina communis)

Komelina zwyczajna (Commelina communis) to roczna roślina z rodziny komelinowatych. Bywa zawlekana do Polski.


Komosa biała, lebiodaKomosa biała, lebioda PL

(Chenopodium album)

Komosa biała, lebioda (Chenopodium album) to roślina roczna, pospolity chwast polny i ogrodowy z rodziny komosowatych. To jeden z najbardziej pospolitych i uciążliwych chwastów.


Komosa główkowataKomosa główkowata

(Chenopodium capitatum)

Komosa główkowata (Chenopodium capitatum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny komosowatych. To warzywo liściaste, rzadko u nas spotykane. Jadalne są liście i jagody.


Komosa olbrzymiaKomosa olbrzymia

(Chenopodium giganteum)

Komosa olbrzymia (Chenopodium giganteum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny komosowatych, o czerwonofioletowych częściach rośliny, które są młode, pozostałe zielone.


Komosa piżmowaKomosa piżmowa

(Chenopodium ambrosioides)

Komosa piżmowa (Chenopodium ambrosioides) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny z rodziny komosowatych, wydzielającej intensywny aromat. Posiada lecznicze właściwości.


Komosa rózgowataKomosa rózgowata

(Chenopodium foliosum)

Komosa rózgowata (Chenopodium foliosum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny komosowatych. Kłębiki są czerwonawe, przypominają jagody.


Komosa ryżowaKomosa ryżowa

(Chenopodium quinoa)

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny komosowatych, rośliny uprawnej, dającej wartościowe nasiona i jadalne liście. Nasiona to jedne z najbardziej odżywczych nasion świata, zawierające aż 19% białka.


Koniczyna gwiazdkowataKoniczyna gwiazdkowata

(Trifolium stellatum)

Koniczyna gwiazdkowata (Trifolium stellatum) to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych o ostro ząbkowanych przylistkach. To roślina występująca dawniej w Opolu.


Koniczyna kasztanowataKoniczyna kasztanowata PL

(Trifolium spadiceum)

Koniczyna kasztanowata (Trifolium spadiceum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny motylkowatych. Kwiaty są zebrane w główki, jajowato-walcowate. Po przekwitnięciu mają brązowawy kolor.


Koniczyna perska, koniczyna skręcona, PerkoKoniczyna perska, koniczyna skręcona, Perko

(Trifolium resupinatum)

Koniczyna perska, koniczyna skręcona, perko (Trifolium resupinatum) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej z rodziny motylkowatych. Perko to soczysta i wartościowa roślina na paszę dla zwierząt.


Koniczyna polna, kotkiKoniczyna polna, kotki PL

(Trifolium arvense)

Koniczyna polna, kotki (Trifolium arvense) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny bobowatych, której kwiaty przypominają kotki i różnią się tym samym od roslin z tego rodzaju.


Koniczyna wąskolistnaKoniczyna wąskolistna

(Trifolium angustifolium)

Koniczyna wąskolistna (Trifolium angustifolium) to roczna roślina z rodziny motylkowatych. Kwiaty są zebrane w główki o długości 2-8 cm, różowe.


Koniczyna złocistożółtaKoniczyna złocistożółta PL

(Trifolium aureum)

Koniczyna złocistożółta (Trifolium aureum) to gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny bobowatych. Wartość pastewna jest klasy średniej.


Koper ogrodowyKoper ogrodowy

(Anethum graveolens)

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) to gatunek rośliny jednorocznej uprawnej z rodziny baldaszkowatych o krótkim okresie wegetatywnym. To roślina przyprawowa. Młode ziele kopru ogrodowego dodaje się do różnego rodzaju potraw.


Kosmos pierzastyKosmos pierzasty

(Cosmos bipinnatus)

Kosmos pierzasty, kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, uprawiana dla ozdobnych kwiatów.


Kosmos żółty, kosmos siarkowyKosmos żółty, kosmos siarkowy

(Cosmos sulphureus)

Kosmos żółty, kosmos siarkowy (Cosmos sulphureus) to jednoroczna roślina z rodziny złożonych, rzadko spotykana w uprawach ogrodowych dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejąca.


Kotewka orzech wodnyKotewka orzech wodny PL

(Trapa natans)

Kotewka orzech wodny (Trapa natans) to jednoroczna roślina wodna z rodziny kotewkowatych lub jak podają niekóre źródła do rodziny krwawnicowatych. To gatunek ginący w naszej rodzimej florze.


Kozibród porolistny, salsefiaKozibród porolistny, salsefia

(Tragopogon porrifolius)

Kozibród porolistny, salsefia (Tragopogon porrifolius) to roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny złożonych, gatunek uprawiany i dziczejący. To warzywo, którego jadalną częścią jest korzeń, podobny do korzenia pietruszki.


Kozieradka pospolita, greckie sianoKozieradka pospolita, greckie siano

(Trigonella foenum-graecum)

Kozieradka pospolita, greckie siano (Trigonella foenum-graecum), zwana też kozieradką lekarską, to jednoroczna roślina zielna i lecznicza z rodziny motylkowatych, u nas rzadko uprawiana, składnik wielu dań kuchni indyjskiej.


Krokosz barwierskiKrokosz barwierski

(Carthamus tinctorius)

Krokosz barwierski, saflor (Carthamus tinctorius) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, u nas rzadko spotykana w uprawach. To roślina barwierska, oleista i ozdobna, czasem dziczejąca. Kwiaty rurkowe są zebrane w główkowate kwiatostany.


Kukurydza zwyczajnaKukurydza zwyczajna

(Zea mays)

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, uprawiana jako zboże już od 7 tysięcy lat. Jest także uprawiana jako roślina ozdobna i pastewna oraz warzywo.


Len zwyczajnyLen zwyczajny PL

(Linum usitatissimum)

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) to jednoroczna roślina uprawna, przejściowo dziczejąca z rodziny lnowatych. To także roślina o leczniczych właściwościach. Niegdyś len był uprawiany w celach wytarzania włókna z łodyg tej rośliny.


Lepczyca rozesłanaLepczyca rozesłana

(Asperugo procumbens)

Lepczyca rozesłana (Asperugo procumbens) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny szorstkolistnych. Korona niebieska lub fioletowa, mała


Lepnica biała, bniec białyLepnica biała, bniec biały PL

(Silene latifolia)

Lepnica biała, bniec biały (Silene latifolia) to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny goździkowatych, pospolity chwast polny. Bniec biały rośnie na terenach ruderalnych, na polach i łąkach.


Lewkonia letnia, lewkonia szaraLewkonia letnia, lewkonia szara

(Matthiola incana)

Lewkonia letnia, lewkonia szara, maciejka ogrodowa (Matthiola incana) to gatunek wieloletniej lub dwuletniej rośliny z rodziny krzyżowych, u nasady często zdrewniałej. U nas to roślina jednoroczna.


Lobelia przylądkowa, stroiczka przylądkowaLobelia przylądkowa, stroiczka przylądkowa

(Lobelia erinus)

Lobelia przylądkowa, stroiczka przylądkowa (Lobelia erinus) to gatunek leczniczej rośliny jednorocznej z rodziny dzwonkowatych, trującej, uprawianej dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejącej.


Lobularia nadmorska, smagliczka nadmorskaLobularia nadmorska, smagliczka nadmorska

(Lobularia maritima)

Lobularia nadmorska, smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są drobne białe lub purpurowe.


Lucerna nerkowataLucerna nerkowata PL

(Medicago lupulina)

Lucerna nerkowata (Medicago lupulina) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny bobowatych. Preferuje glebę gliniastą, o zasadowym odczynie.


Lulek białyLulek biały

(Hyoscyamus albus)

Lulek biały (Hyoscyamus albus) to jednoroczna roślina z rodziny psiankowatych o żółtawych kwiatach. Roślina ta niegdyś była zawlekana do Polski.


Lulek czarnyLulek czarny

(Hyoscyamus niger)

Lulek czarny (Hyoscyamus niger) to jednoroczna, rzadziej dwuletnia, trująca roślina zielna z rodziny psiankowatych, wydzielająca nieprzyjemny zapach. Zasiedla tereny ruderalne. Pojawia się jako chwast w uprawach maku.


Łoboda ogrodowaŁoboda ogrodowa

(Atriplex hortensis)

Łoboda ogrodowa (Atriplex hortensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny komosowatych. Liście tej rośliny są jadalne. To cenna roślina rabatowa.


Łubin wąskolistnyŁubin wąskolistny

(Lupinus angustifolius)

Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) to roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych, uprawiana. Kwiaty są motylkowe, niebieskie, fioletowe i białe.


Łubin zmiennyŁubin zmienny

(Lupinus mutabilis)

Łubin zmienny (Lupinus mutabilis) to roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej.


Łubin żółtyŁubin żółty

(Lupinus luteus)

Łubin żółty (Lupinus luteus) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych, popularna roślina ozdobna, dziczejąca, mająca możliwość przyswajania azotu z powietrza. Kwiaty motylkowate tworzą grona, są pachnące, żółte.


Mak mieszańcowyMak mieszańcowy

(Papaver hybridum)

Mak mieszańcowy (Papaver hybridum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny makowatych. Dawniej spotykany we Wrocławiu,jako roślina zawleczona.


Mak polnyMak polny PL

(Papaver rhoeas)

Mak polny (Papaver rhoeas L.) to jara lub ozima roślina jednoroczna, zaliczana do chwastów polnych, powszechnie znana, kojarzona z uprawami zbóż. Mak polny ma zdolności uspakajające oraz ściągające.


Malwa ogrodowaMalwa ogrodowa

(Alcea rosea)

Malwa ogrodowa, malwa różowa (Alcea rosea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny ślazowatych, uprawiana jako roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca. Malwa ogrodowa ma lecznicze właściwości.


MelonMelon

(Cucumis melo)

Melon (Cucumis melo) to jednoroczna, płożąca się roślina z rodziny dyniowatych. Owoce są traktowane jako jarzyna, owoce deserowe, można je jeść na surowo.


Miechunka pomidorowaMiechunka pomidorowa

(Physalis ixocarpa)

Miechunka lepka, miechunka pomidorowa, miechunka skórzasta (Physalis ixocarpa) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych, spożywanej jako warzywo. Miechunka owocuje obficie, a owoce są smaczne.


Miesiącznica rocznaMiesiącznica roczna

(Lunaria annua)

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. To dość popularna roślina ozdobna na suche bukiety i do ogrodów naturalistycznych.


Miłek jesiennyMiłek jesienny

(Adonis annua)

Miłek jesienny (Adonis annua) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny jaskrowatych. To dość rzadko uprawiana roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca.


Miłek letniMiłek letni

(Adonis aestivalis)

Miłek letni (Adonis aestivalis) to jednoroczna roślina z rodziny jaskrowatych. To roślina trująca. Kwiaty są czerwone, czasem z ciemną plamą u nasady.


Miłek szkarłatnyMiłek szkarłatny

(Adonis flammea)

Miłek szkarłatny (Adonis flammea) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny jaskrowatych. To roślina trująca. Kwiaty są czerwone.


Miłka abisyńska, miłka tef, teffMiłka abisyńska, miłka tef, teff

(Eragrostis tef)

Miłka abisyńska, miłka tef, teff, miłka etiopska (Eragrostis tef) to gatunek rocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, zboże uprawiane tylko w Afryce (Etiopia). Przodkiem tej trawy jest miłka owłosiona.


Miotła zbożowaMiotła zbożowa PL

(Apera spica-venti)

Miotła zbożowa (Apera spica-venti) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, ozimej trawy i uciążliwego chwasta zbóż.


Mozga kanaryjska, kanarkowe siemięMozga kanaryjska, kanarkowe siemię

(Phalaris canariensis)

Mozga kanaryjska, kanarkowe siemię (Phalaris canariensis) to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych, rzadko uprawiana i dziczejąca. Kwiatostan jest kłosokształtny, krótki i szeroki.


Nabrzeżyca nadrzecznaNabrzeżyca nadrzeczna PL

(Corrigiola litoralis)

Nabrzeżyca nadrzeczna (Corrigiola litoralis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny goździkowatych. Rośnie nad brzegami wód, na wilgotnych piaskach.


Nachyłek barwierskiNachyłek barwierski

(Coreopsis tinctoria)

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są dość duże, żółte, u nasady ciemnoczerwone.


Nachyłek lancetowatyNachyłek lancetowaty

(Coreopsis lanceolata)

Nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty dość duże, żółte, u nasady ciemnoczerwone lub brązowe.


Nagietek lekarskiNagietek lekarski

(Calendula officinalis)

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina z rodziny złożonych o charakterystycznym, żywicznym aromacie. To roślina jednoroczna, ozdobna i lecznicza o pięknych kwiatach. Nagietek lekarski świetnie się spisuje przy popękanej skórze i spierzchnięty


Nagietek polnyNagietek polny

(Calendula arvensis)

Nagietek polny (Calendula arvensis) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych o żółtych, niewielkich kwiatach.


Nasturcja bulwiastaNasturcja bulwiasta

(Tropaeolum tuberosum)

Nasturcja bulwiasta (Tropaeolum tuberosum) to roślina jednoroczna z rodziny nasturcjowatych, spotykana w uprawach ogrodowych.


Nasturcja większaNasturcja większa

(Tropaeolum majus)

Nasturcja większa (Tropaeolum majus) to roślina jednoroczna z rodziny nasturcjowatych, często uprawiana jako roślina ozdobna, przejściowo dziczejąca. Wymaga gleby wilgotnej i przepuszczalnej. To roślina światłolubna.


Niecierpek balsaminaNiecierpek balsamina

(Impatiens balsamina)

Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny niecierpkowatych. To w Polsce roślina ozdobna rabatowa i pojemnikowa.


Niecierpek drobnokwiatowyNiecierpek drobnokwiatowy

(Impatiens parviflora)

Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora) to jednoroczna, inwazyjna roślina zielna, tworząca w lasach całe łany. Niecierpek drobnokwiatowy ma azjatyckie pochodzenie.


Niecierpek pospolityNiecierpek pospolity PL

(Impatiens noli-tangere)

Niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) to leśna roślina jednoroczna z rodziny niecierpkowatych, z charakterystycznymi, dość dużymi i żółtymi kwiatami. To gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Niecierpek przylądkowy, niecierpek pomarańczowyNiecierpek przylądkowy, niecierpek pomarańczowy

(Impatiens capensis)

Niecierpek przylądkowy, niecierpek pomarańczowy (Impatiens capensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny niecierpkowatych.


Niezapominajka pagórkowaNiezapominajka pagórkowa PL

(Myosotis ramosissima)

Niezapominajka pagórkowa (Myosotis ramosissima) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny szorstkolistnych. Kwiaty są drobne, niebieskie.


Niezapominajka polnaNiezapominajka polna

(Myosotis arvensis)

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) to gatunek rośliny rocznej z rodziny szorstkolistnych, chwast zbożowy i roślin okopowych oraz pastewnych. Jest podobny do niezapominajki piaskowej i pagórkowej.


Nostrzyk żółtyNostrzyk żółty PL

(Melilotus officinalis)

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) to roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny motylkowatych o leczniczych właściwościach. Jest rośliną miododajną, pastewną, kiszonkową.


Ogórecznik lekarskiOgórecznik lekarski

(Borago officinalis)

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) to roślina lecznicza jednoroczna z rodziny szorstkolistnych, spotykana w uprawach ogrodowych i dziczejąca, o pięknych niebieskich kwiatach.


OgórekOgórek PL

(Cucumis sativus)

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka, w tym krótkoowocowe i długoowocowe. Ogórki uprawiano już 4000 lat temu w Egipcie.


Orzacha, orzech ziemnyOrzacha, orzech ziemny

(Arachis hypogaea)

Orzacha, orzech ziemny (Arachis hypogaea) to jednoroczna roślina uprawna z rodziny bobowatych. Popularna nazwa to fistaszki.


Oset grubogłówkowyOset grubogłówkowy

(Carduus pycnocephalus)

Oset grubogłówkowy (Carduus pycnocephalus) to gatunek jednorocznej, rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są różowoczerwone, zebrane w koszyczki po 1-3 sztuki.


Oset wąskokwiatowyOset wąskokwiatowy

(Carduus tenuiflorus)

Oset wąskokwiatowy (Carduus tenuiflorus) to gatunek jednorocznej, rzadziej dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty są purpurowe, zebrane w koszyczki po 3-20 sztuki.


Ostróżeczka ogrodowaOstróżeczka ogrodowa

(Consolida ajacis)

Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny jaskrowatych. Jest to roślina trująca o leczniczych właściwościach. Roślina uprawiana w ogrodach kwiatowych.


Ostróżeczka polnaOstróżeczka polna

(Consolida regalis)

Ostróżeczka polna (Consolida regalis) to gatunek jednorocznej, trującej rośliny z rodziny jaskrowatych, chwast upraw zbożowych. Kwiaty są ciemnoniebieskie.


Ostróżeczka wschodniaOstróżeczka wschodnia

(Consolida orientalis)

Ostróżeczka wschodnia (Consolida orientalis) to gatunek jednorocznej rośliny ozdobnej z rodziny jaskrowatych, podobna do ostróżeczki ogrodowej, od której odróżniają ją krótsze podkwiatki, krótsza ostroga.


Ośmiał mniejszyOśmiał mniejszy

(Cerinthe minor)

Ośmiał mniejszy (Cerinthe minor) to roślina dwuletnia (czasem jednoroczna lub wieloletnia) z rodziny szorstkolistnych. Kwiaty są żółte, czasem z purpurowymi plamkami. Łatki korony zaostrzone.


Ośmiał większyOśmiał większy

(Cerinthe major)

Ośmiał większy (Cerinthe major) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny szorstkolistnych. Kwiaty są fioletowo-niebieskie. Korona z pierścieniem w gardzieli.


Owies głuchyOwies głuchy

(Avena fatua)

Owies głuchy (Avena fatua) to gatunek rocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, chwast zbożowy, trawa kępkowa. Występuje w uprawach zbożowych i na przydrożach. Pospolity w Polsce, częściej na południu.


Owies zwyczajnyOwies zwyczajny PL

(Avena sativa)

Owies zwyczajny (Avena sativa) to gatunek zboża, powszechnie uprawianego w krajach strefy umiarkowanej. Ziarno to wartościowa pasza dla zwierząt. Owies znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym do produkcji płatków owsianych i kaszy


Pantofelnik mieszańcowyPantofelnik mieszańcowy

(Calceolaria ×hybrida)

Pantofelnik mieszańcowy, kalceolaria mieszańcowa (Calceolaria ×hybrida) to gatunek byliny z rodziny trędownikowatych, ozdobna z uwagi na kwiaty roślina doniczkowa.


Papryka rocznaPapryka roczna

(Capsicum annuum)

Papryka roczna, pieprzowiec roczny, pieprz turecki (Capsicum annuum) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny uprawnej z rodziny psiankowatych. To także roślina lecznicza i przyprawowa.


Petunia ogrodowaPetunia ogrodowa

(Petunia ×atkinsiana)

Petunia ogrodowa, petunia zwyczajna (Petunia ×atkinsiana) to roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych, bardzo popularna roślina ozdobna (np. balkonowa), powstała ze skrzyżowania botanicznych gatunków.


Piaskowiec macierzankowyPiaskowiec macierzankowy PL

(Arenaria serpyllifolia)

Piaskowiec macierzankowy (Arenaria serpyllifolia) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny goździkowatych. Rośnie na piaszczystych murawach, polach i przy drogach.


Pierwiosnek kubkowatyPierwiosnek kubkowaty

(Primula obconica)

Pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica) to gatunek rośliny z pierwiosnkowatych, dość popularna roślina ozdobna doniczkowa.


Pokrzywa żegawkaPokrzywa żegawka

(Urtica urens)

Pokrzywa żegawka (Urtica urens) to gatunek rocznej rośliny leczniczej z rodziny pokrzywowatych, pokrytej szczeciniastymi, parzącymi włoskami, to pospolity chwast. Pokrzywa żegawka jest gatunkiem kosmopolitycznym. W Polsce to archeofit.


Pomidor zwyczajnyPomidor zwyczajny

(Lycopersicon esculentum)

Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum) to roślina jednoroczna uprawna (warzywo) z rodziny psiankowatych, dająca duże, czerwone i soczyste owoce, powszechnie uprawiana w przydomowych ogródkach i na przemysłową skalę.


PorPor

(Allium porrum)

Por (Allium porrum) to bylina lub dwuletnia roślina z rodziny liliowatych, popularne warzywo, roślina przyprawowa. W Polsce jest to roślina jednoroczna.


Portulaka pospolitaPortulaka pospolita

(Portulaca oleracea)

Portulaka pospolita (Portulaca oleracea) to roślina jednoroczna z rodziny portulakowatych, czasem uprawiana, chwast polny i ogrodowy. Dwa z podgatunków różnią się kształtem liści. Podgatunek sativa bywa uprawiana jako roślina lecznicza.


Powój trójbarwnyPowój trójbarwny

(Convolvulus tricolor)

Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) to gatunek jednorocznej rośliny ozdobnej z rodziny powojowatych. W uprawie spotyka się wiele form o rożnej wielkości kwiatów i ich kolorów.


Poziewnik szorstkiPoziewnik szorstki PL

(Galeopsis tetrahit)

Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny jasnotowatych o leczniczych właściwościach, podobny do poziewnika dwudzielnego.


Pozłotka kalifornijska, maczek kalifornijskiPozłotka kalifornijska, maczek kalifornijski

(Eschscholzia californica)

Pozłotka kalifornijska, mak kalifornijski, eszolcja kalifornijska, maczek kalifornijski (Eschscholzia californica) to gatunek rośliny z rodziny makowatych, uprawiana jako roślina ozdobna.


Proso zwyczajneProso zwyczajne

(Panicum miliaceum)

Proso zwyczajne (Panicum miliaceum) to gatunek jednorocznej trawy z rodziny wiechlinowatych, uprawiane jako zboże od niepamiętnych czasów.


Przetacznik perskiPrzetacznik perski

(Veronica persica)

Przetacznik perski (Veronica persica) to gatunek jednorocznej rośliny, rzadziej kilkoletnia bylina z rodziny trędownikowatych, chwast upraw okopowych i zbóż.


Przetacznik polnyPrzetacznik polny PL

(Veronica arvensis)

Przetacznik polny (Veronica arvensis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny trędownikowatych, chwast upraw okopowych i zbożowych.


Przewiercień okrągłolistnyPrzewiercień okrągłolistny

(Bupleurum rotundifolium)

Przewiercień okrągłolistny (Bupleurum rotundifolium) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych, chwast polny. Kwiaty są drobne, żółtawe zebrane w baldachy złożone.


Przytulia czepnaPrzytulia czepna PL

(Galium aparine)

Przytulia czepna (Galium aparine) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny marzanowatych. Liście są pokryte haczykowatymi włoskami, przez co roślina czepia się z łatwością praktycznie wszystkiego. Bywa uciążliwym chwastem.


Psianka czarnaPsianka czarna

(Solanum nigrum)

Psianka czarna (Solanum nigrum) to jednoroczna roślina trująca z rodziny psiankowatych, chwast roślin okopowych. To roślina terenów ruderalnych, przydroży i ogrodów. Jest pospolita na terenie całej Polski.


Pszenica orkiszPszenica orkisz

(Triticum spelta)

Pszenica orkisz (Triticum spelta) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, rośliny uprawnej, jednego ze zbóż o luźnym kłosie, opadającymi kłoskami.


Pszenica twardaPszenica twarda PL

(Triticum durum)

Pszenica twarda (Triticum durum) to gatunek jednorocznej trawy, zaliczanej do zbóż o luźnym kłosie. Zboże to zostało wyselekcjonowane ze względu na dużą zawartość glutenu.


Pszenica zwyczajnaPszenica zwyczajna PL

(Triticum aestivum)

Pszenica zwyczajna (Triticum aestivum) to gatunek trawy jednorocznej lub dwuletniej o wąskim kłosie, pospolicie uprawianej na całym świecie. To jedno z pospolitych zbóż o dużym znaczeniu gospodarczym.


PszenżytoPszenżyto PL

()

Pszenżyto to mieszaniec pszenicy i żyta, uzyskany sztucznie w 1889 roku, powszechnie uprawiany dopiero w latach 60. XX wieku. Zaletą tego zboża jest duża zawartość białka w ziarnach, wysoki plon , niskie wymagania co do gleby, odporność na suszę, chwasty i


Pyleniec pospolityPyleniec pospolity

(Berteroa incana)

Pyleniec pospolity (Berteroa incana) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych, szarozielona, chwast w uprawach zbożowych.


Rącznik pospolity, rącznik zwyczajnyRącznik pospolity, rącznik zwyczajny

(Ricinus communis)

Rącznik pospolity, rącznik zwyczajny (Ricinus communis) to jednoroczna roślina, krzew z rodziny wilczomleczowatych. To roślina trująca o leczniczych właściwościach. Inne, pospolite nazwy tej rośliny to rycynus, kleszczowina.


Rdest ostrogorzki, pieprz wodnyRdest ostrogorzki, pieprz wodny PL

(Polygonum hydropiper)

Rdest ostrogorzki, pieprz wodny (Polygonum hydropiper) to trująca roślina roczna z rodziny rdestowatych, mająca smak pieprzu. Surowe ziele może być stosowane jako przyprawa. Dla zwierząt jest toksyczna.


Rdest plamistyRdest plamisty PL

(Polygonum persicaria)

Rdest plamisty (Polygonum persicaria) to roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych, uciążliwy chwast ogrodów, upraw okopowych, zbożowych.


Rdest ptasi, rdest różnolistnyRdest ptasi, rdest różnolistny PL

(Polygonum aviculare)

Rdest ptasi, rdest różnolistny (Polygonum aviculare) to roślina jednoroczna, rzadziej dwuletnia. Ma znane od lat właściwości lecznicze. W uprawach jest uciążliwym chwastem. Najczęściej spotykany wzdłuż dróg, ścieżek, na polach, także w miastach.


Rogownica lepka, rogownica wątpliwaRogownica lepka, rogownica wątpliwa PL

(Cerastium glomeratum)

Rogownica wątpliwa, rogownica lepka (Cerastium glomeratum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny goździkowatych. Liście są pokryte lepkimi gruczołkami.


Rokietta siewnaRokietta siewna

(Eruca sativa)

Rokietta siewna (Eruca sativa) lub po prostu rukola lub rukiew siewna to jednoroczna roślina uprawna z rodziny kapustowatych. To popularne warzywo. Kwiaty są białawe z żółtawym odcieniem i ciemnym żyłkowaniem.


Roszponka warzywna, roszpunkaRoszponka warzywna, roszpunka

(Valerianella locusta)

Roszponka warzywna, roszpunka (Valerianella locusta) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej z rodziny kozłkowatych.


Rozsobnik delikatnyRozsobnik delikatny

(Chorispora tenella)

Rozsobnik delikatny (Chorispora tenella) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Kwiaty są czterokrotne, jasnofioletowe.


Rukiewnik wschodniRukiewnik wschodni

(Bunias orientalis)

Rukiewnik wschodni (Bunias orientalis) to jednoroczna lub wieloletnia roślina z rodziny kapustowatych. Młode liście nadają się do sałatek. Kwiaty są żółte, zebrane w gęste grona.


Rukwiel nadmorskaRukwiel nadmorska PL

(Cakile maritima)

Rukwiel nadmorska (Cakile maritima) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Rośnie na nadmorskich plażach.


Rumian polnyRumian polny

(Anthemis arvensis)

Rumian polny (Anthemis arvensis) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, chwast upraw zbożowych i okopowych. Kwiaty są bezwonne lub bardzo słabo pachnące, zebrane w koszyczki o średnicy do 3 cm.


Rumianek bezpromieniowyRumianek bezpromieniowy

(Chamomilla suaveolens)

Rumianek bezpromieniowy (Chamomilla suaveolens) to gatunek jednorocznej rośliny o leczniczych właściwościach z rodziny astrowatych bez kwiatów języczkowatych. To u nas gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.


Rumianek pospolityRumianek pospolity PL

(Chamomilla recutita)

Rumianek pospolity, rumianek lekarski (Chamomilla recutita) to lecznicza i aromatyczna roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, będąca chwastem upraw polnych. Rumianek jest znany od czasów starożytnych. Ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe.


Ryż siewnyRyż siewny

(Oryza sativa)

Ryż siewny (Oryza sativa) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, trawa, uprawiana na całym świecie w strefie tropikalnej i subtropikalnej jako zboże. Ryżem żywi się1/3 ludzkości.


Rzeżucha leśnaRzeżucha leśna PL

(Cardamine flexuosa)

Rzeżucha leśna (Cardamine flexuosa) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych o jadalnych liściach i pędach.


Rzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowaRzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowa PL

(Cardamine hirsuta)

Rzeżucha włochata, rzeżucha czteropręcikowa (Cardamine hirsuta) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych.


Rzęśl wiosennaRzęśl wiosenna PL

(Callitriche palustris)

Rzęśl wiosenna (Callitriche palustris) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny wodnej z rodziny rzęślowatych. Występuje na całej półkuli północnej w stawach, małych wodnych zbiornikach, nawet częściowo wysychających.


Rzodkiew świrzepaRzodkiew świrzepa

(Raphanus raphanistrum)

Rzodkiew świrzepa (Raphanus raphanistrum) to jednoroczna roślina trująca z rodziny krzyżowych. To pospolity chwast na polach uprawnych, głównie okopowych i jarych zbożowych.


Rzodkiew zwyczajnaRzodkiew zwyczajna

(Raphanus sativus)

Rzodkiew zwyczajna (Raphanus sativus) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej i przejściowo dziczejącej z rodziny krzyżowych o silnie zgrubiałym korzeniu. Posiada lecznicze właściwości.


RzodkiewkaRzodkiewka

(Raphanus sativus var. sativus)

Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus) to odmiana rzodkwi zwyczajnej z rodziny kapustowatych, popularne warzywo, uprawiane także w Polsce. Jadalne są bulwki, spożywa się także kiełki rzodkiewki.


Rzodkiewnik pospolityRzodkiewnik pospolity PL

(Arabidopsis thaliana)

Rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana) to roślina jednoroczna, jara lub ozima z rodziny kapustowatych. To chwast upraw zbożowych oraz okopowych.


Sałata jadowitaSałata jadowita

(Lactuca virosa)

Sałata jadowita (Lactuca virosa) to cuchnąca roślina dwuletnia lub roczna z rodziny astrowatych, rzadko zawlekana do Polski. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Liście są poziomo rozpostarte, brzegiem ząbkowane.


Sałata kompasowaSałata kompasowa

(Lactuca serriola)

Sałata kompasowa (Lactuca serriola) to roślina roczna lub dwuletnia z rodziny astrowatych. To trująca roślina o leczniczych właściwościach. Wydziela sok mleczny. To chwast upraw.


Sałata siewnaSałata siewna

(Lactuca sativa)

Sałata siewna, głąbiki krakowskie (Lactuca sativa) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny złożonych, roślina uprawna, popularne warzywo. Od niedawna można spotkać także odmiany ozdobne.


Słonecznik zwyczajnySłonecznik zwyczajny PL

(Helianthus annuus)

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to jednoroczna roślina zielna uprawna z rodziny astrowatych, bardzo wysoka z charakterystycznym koszyczkiem. Słonecznik uprawiano już 7 tysięcy lat temu. W Europie pojawił się w XVI wieku.


Soczewica jadalnaSoczewica jadalna

(Lens culinaris)

Soczewica jadalna (Lens culinaris) to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych, do niedawna częsta w uprawach dla smacznych ziaren. Ma zastosowanie podobne jak groch.


Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywnaSoja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna

(Glycine max)

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza roślina oleista w światowej produkcji.


Sorgo zwyczajne, sorgo dwubarwneSorgo zwyczajne, sorgo dwubarwne

(Sorghum bicolor)

Sorgo zwyczajne, sorgo dwubarwne (Sorghum bicolor) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, jedno ze zbóż najważniejszy gatunek z rodzaju sorga.


Starzec zwyczajnyStarzec zwyczajny

(Senecio vulgaris)

Starzec zwyczajny, starzec pospolity (Senecio vulgaris) to roślina roczna lub dwuletnia z rodziny astrowatych, pospolity chwast polny. W odróżnieniu od innych gatunków tego rodzaju nie występują tu kwiaty języczkowate.


StewiaStewia

(Stevia rebaudiana)

Stewia (Stevia rebaudiana) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. To niski, wieloletni krzew. W Polsce to roślina jednoroczna. Jest bardzo słodka i jest stosowana jako zamiennik cukru.


Stulicha psiaStulicha psia

(Descurainia sophia)

Stulicha psia (Descurainia sophia) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny kapustowatych, uciążliwy chwast upraw rolnych.


Suchołuska różowaSuchołuska różowa

(Helipterum roseum)

Suchołuska różowa, nagniazdka różowa, suchlin różowy (Helipterum roseum) to roślina roczna z rodziny astrowatych, jeden z tak zwanych nieśmiertelników, świetnie nadających się na suche kompozycje kwiatowe.


Szarłat szorstkiSzarłat szorstki

(Amaranthus retroflexus)

Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus) to jednoroczna roślina zielna z rodziny szarłatowatych, czasem czerwono nabiegła, pospolity chwast upraw okopowych i zbożowych. To u nas gatunek obcy, zawleczony z Ameryki Północnej.


Szarłat tępolistny, szarłat sinySzarłat tępolistny, szarłat siny

(Amaranthus lividus)

Szarłat tępolistny, szarłat siny (Amaranthus lividus) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny szarłatowatych. Kwiaty są zebrane w kuliste twory, zielonkawe.


Szarłat trójbarwnySzarłat trójbarwny

(Amaranthus tricolor)

Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor) to roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych. Dawniej uprawiana w okolicy Zielonej Góry. Osiąga wysokość 90 cm.


Szarłat zwisłySzarłat zwisły

(Amaranthus caudatus)

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) to roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych, uprawiana jako roślina ozdobna i przejściowo dziczejąca. W Polsce roślina ta spotykana jest w uprawach ogrodowych.


Szczawik rożkowatySzczawik rożkowaty

(Oxalis corniculata)

Szczawik rożkowaty (Oxalis corniculata) to gatunek czołgającej się rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny szczawikowatych. Kwiaty są żółte.


Szczotlicha siwa, kozia bródkaSzczotlicha siwa, kozia bródka PL

(Corynephorus canescens)

Szczotlicha siwa, kozia bródka (Corynephorus canescens) to roślina z rodziny wiechlinowatych, gęstokępkowa trawa. To trawa jednoroczna, dwuletnia lub wieloletnia. Jest wyjątkowo odporna na suszę.


Szczwół plamistySzczwół plamisty

(Conium maculatum)

Szczwół plamisty (Conium maculatum) to trująca roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny baldaszkowatych, wydzielająca cuchnący, mysi zapach. To roślina obcego pochodzenia.


Szpinak warzywnySzpinak warzywny PL

(Spinacia oleracea)

Szpinak warzywny (Spinacia oleracea) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny komosowatych, popularnego warzywa liściowego, zjadany na surowo i po przetworzeniu.


Ślaz zaniedbanyŚlaz zaniedbany

(Malva neglecta)

Ślaz zaniedbany (Malva neglecta) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny z rodziny ślazowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych, przy drogach, jako chwast w uprawach. Pochodzi z Iranu i Turcji.


Świerząbek bulwiastyŚwierząbek bulwiasty

(Chaerophyllum bulbosum)

Świerząbek bulwiasty (Chaerophyllum bulbosum) to roślina z rodziny baldaszkowatych, pachnąca nieprzyjemnie, podobna do szczwołu plamistego. Niegdyś uprawiana jako roślina przyprawowa i warzywo.


Świetlik łąkowyŚwietlik łąkowy PL

(Euphrasia rostkoviana)

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) to jednoroczna roślina zielna, półpasożytnicza z rodziny trędownikowatych, trująca o leczniczych właściwościach. Najczęściej stosowany zewnętrznie na oczy podczas zapalenia spojówek.


Tasznik pospolityTasznik pospolity PL

(Capsella bursa-pastoris)

Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris) to jednoroczna lub dwuletnia, pospolita w sąsiedztwie człowieka roślina z rodziny kapustowatych. Jest łatwa do rozpoznania pod owocach - są to sercowate łuszczynki.


Tetragonia czterorożna, szpinak nowozelandzkiTetragonia czterorożna, szpinak nowozelandzki

(Tetragonia tetragonoides)

Tetragonia czterorożna, szpinak nowozelandzki, trętwian czterorożny (Tetragonia tetragonoides) to gatunek uprawnej rośliny rocznej z rodziny tetragoniowatych, jedyny przedstawiciel rodziny w krajowej florze, spotykany czasem w uprawach.


Tobołki polneTobołki polne

(Thlaspi arvense)

Tobołki polne (Thlaspi arvense) to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach, wydzielająca przy rozcieraniu zapach czosnku. To pospolity chwast polny.


Trybula pospolitaTrybula pospolita

(Anthriscus caucalis)

Trybula pospolita (Anthriscus caucalis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych, na polach uprawnych, w zaroślach.


Tryskawiec lekarski, ośli ogórekTryskawiec lekarski, ośli ogórek

(Ecbalium elaterium)

Tryskawiec lekarski, ośli ogórek (Ecbalium elaterium) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny dyniowatych. Owoc podobny do ogórka.


Tytoń bakun, machorkaTytoń bakun, machorka

(Nicotiana rustica)

Tytoń bakun, machorka (Nicotiana rustica) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny psiankowatych. To roślina trująca. Gatunek w Polsce spotykany w uprawach, przejściowo dziczejący.


Tytoń szlachetnyTytoń szlachetny

(Nicotiana tabacum)

Tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum) to jednoroczna roślina uprawna, trująca z rodziny psiankowatych. Spotykana wyłącznie w uprawach i prawdopodobnie jest krzyżówką dwóch innych gatunków.


Ubiorek gorzkiUbiorek gorzki

(Iberis amara)

Ubiorek gorzki (Iberis amara) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych, roślina rabatowa, do skalnych ogrodów.


Uczep amerykańskiUczep amerykański

(Bidens frondosa)

Uczep amerykański (Bidens frondosa) to jednoroczna roślina z rodziny złożonych. W Polsce jest gatunkiem obcego pochodzenia, ale zadomowionym, głównie w dorzeczu Wisły i Odry. Pochodzi z Ameryki Północnej.


Uczep śląskiUczep śląski

(Bidens radiata)

Uczep śląski (Bidens radiata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. Roślina ta występuje na Śląski i Wolinie. To gatunek obcego pochodzenia.


Uczep zwisłyUczep zwisły PL

(Bidens cernua)

Uczep zwisły (Bidens cernua) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych, związany z wilgotnym i gliniastym lub ilastym podłożem.


Wiechlina rocznaWiechlina roczna PL

(Poa annua)

Wiechlina roczna, wyklina roczna (Poa annua) to gatunek rośliny jednorocznej, rzadziej dwuletniej z rodziny wiechlinowatych, chwast polny. Tworzy niskie kępy. Mimo dużej wartości pastewnej daje małe plony.


Wilczomlecz obrotny, ostromlecz obrotny, kołowrotekWilczomlecz obrotny, ostromlecz obrotny, kołowrotek

(Euphorbia helioscopia)

Wilczomlecz obrotny, ostromlecz obrotny, kołowrotek ( Euphorbia helioscopia) to gatunek trującej rośliny jednorocznej z rodziny wilczomleczowatych, wydzielającej trujący sok mleczny, uciążliwy chwast ogrodowy.


Wilczomlecz skoczekWilczomlecz skoczek

(Euphorbia lathyris)

Wilczomlecz skoczek (Euphorbia lathyris) to gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych. W Polsce roślina ta jest uprawiana i zawlekana, przejściowo dziczejąca.


Wilec purpurowyWilec purpurowy

(Ipomoea purpurea)

Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) to pnąca roślina jednoroczna z rodziny powojowatych, uprawiana jako roślina ozdobna, dziczejąca. Ma bardzo nietrwałe kwiaty. W Polsce roślina ta jest spotykana głównie w uprawach ogrodowych.


Wiosnówka pospolitaWiosnówka pospolita PL

(Erophila verna)

Wiosnówka pospolita (Erophila verna) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych. Osiąga wysokość 15 cm. Kwiaty są białe lub różowe.


Włośnica ber, czumizaWłośnica ber, czumiza

(Setaria italica)

Włośnica ber, czumiza (Setaria italica) to to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, zaliczany do zbóż.


Wyka kosmata, wyka ozimaWyka kosmata, wyka ozima

(Vicia villosa)

Wyka kosmata, wyka ozima (Vicia villosa) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych, owłosiona kosmato, chwast zbóż ozimych i roślina pastewna.


Wyka siewnaWyka siewna

(Vicia sativa)

Wyka siewna (Vicia sativa) to gatunek jednorocznej rośliny uprawnej z rodziny bobowatych. Kwitnie w okresie od maja do sierpnia. Kwiaty są niebieskofioletowe i purpurowe.


Wyżlin większy, lwia paszczaWyżlin większy, lwia paszcza

(Antirrhinum majus)

Wyżlin większy, lwia paszcza (Antirrhinum majus) to gatunek rośliny jednorocznej (w naszych warunkach klimatycznych) lub wieloletniej z rodziny trędownikowatych. To roślina uprawiana dla ozdobnych kwiatów, przejściowo dziczejąca.


Zaślaz TeofrastaZaślaz Teofrasta

(Abutilon theophrasti)

Zaślaz Teofrasta, zaślaz włóknisty (Abutilon theophrasti) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny ślazowatych. Liście są okrągławe. Kwiaty są żółte.


Zatrwian wrębnyZatrwian wrębny

(Limonium sinuatum)

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to gatunek rośliny jednorocznej lub wieloletniej z rodziny ołownicowatych.


Ziemniak, kartofelZiemniak, kartofel

(Solanum tuberosum)

Ziemniak, kartofel (Solanum tuberosum) to roślina uprawna z rodziny psiankowatych. To jednocześnie roślina trująca. Jadalne są tylko bulwy. Znanych jest kilka tysięcy odmian na świecie.


Złocień polny, złocień zbożowyZłocień polny, złocień zbożowy

(Chrysanthemum segetum)

Złocień polny (Chrysanthemum segetum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych. To archeofit, spotykany czasem także w uprawach ogrodowych.


Złocień trójbarwnyZłocień trójbarwny

(Chrysanthemum carinatum)

Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, spotykany w uprawach ogrodowych. Kwiaty języczkowate czerwone, żółte u nasady.


Złocień wieńcowy, złocień  koronowyZłocień wieńcowy, złocień koronowy

(Chrysanthemum coronarium)

Złocień koronowy, złocień wieńcowy (Chrysanthemum coronarium) to gatunek ozdobnej rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych, spotykany w uprawach ogrodowych. Kwiaty języczkowate najczęściej żółte, rzadziej białe.


Złociszek oskrzydlonyZłociszek oskrzydlony

(Ammobium alatum)

Złociszek oskrzydlony, wiekuistka (Ammobium alatum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. W Polsce gatunek spotykany w uprawach i przejściowo dziczejący.


Żeniszek meksykański, ageratumŻeniszek meksykański, ageratum

(Ageratum houstonianum)

Żeniszek meksykański, ageratum (Ageratum houstonianum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Jest to często uprawiana rabatowa roślina ozdobna o pięknych kwiatach, dziczejąca.


Żółtlica drobnokwiatowaŻółtlica drobnokwiatowa

(Galinsoga parviflora)

Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. To jeden z najbardziej pospolitych chwastów. Roślina wytwarza dwa rodzaje owoców. Gatunek wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej.


Żółtlica włochata (owłosiona)Żółtlica włochata (owłosiona)

(Galinsoga ciliata)

Żółtlica włochata (owłosiona) (Galinsoga ciliata) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych, bardzo podobny do żółtlicy drobnokwiatowej, od której różni go bardziej obfite owłosienie.
Liczba odnalezionych kart atlasu roślin (gatunków) według zadanych kryteriów: 267


Polecamy w naszym sklepie

Atlas owoców jadalnych
Botanika
Rośliny do każdego ogrodu
Drzewa - Akademia mądrego dziecka
Kolorowe skarpetki - forest animals
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.