Rzęślowate

Rzęślowate (Callitrichaceae) to rodzina roślin z rzędu jasnotowców, do której zaliczamy około 25 gatunków, z czego w naszym kraju zaliczamy 5-6 gatunków z jednego rodzaju.

Wygląd

To najczęściej drobne, wodne rośliny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Rzęśl wiosennaRzęśl wiosenna PL

Callitriche palustris

Rzęśl wiosenna (Callitriche palustris) to gatunek jednorocznej lub wieloletniej rośliny wodnej z rodziny rzęślowatych. Występuje na całej półkuli północnej w stawach, małych wodnych zbiornikach, nawet częściowo wysychających.

Inne gatunki

  • rzęśl długoszyjkowa (Callitriche cophocarpa)
  • rzęśl hakowata (Callitriche hamulata)
  • rzęśl jesienna (Callitriche hermaphroditica)
  • rzęśl płaskoowockowa (Callitriche platycarpa)
  • rzęśl wielkoowockowa (Callitriche stagnalis)

Występowanie i środowisko

Rośliny te zasiedlają niemalże cała kulę ziemską łącznie z Grenlandią po Antarktydę.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie naprzeciwległe. Kwiaty bardzo drobne, bez okwiatu, rozdzielnopłciowe.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Rzęśl wiosenna: Kwitnie rzęśl wiosenna.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2020-02-12, RODZ-1330Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.