Skakunowate

Skakunowate (Salticidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 5000 gatunków, z czego w Polsce występuje 58 gatunków. Potoczna nazwa tych pajęczaków to pająki skaczące.

Wygląd

Skakunowate mają krępą sylwetkę ciała, wydają się być masywnie zbudowane z masywnymi ale krótkimi odnóżami. Są gatunki podobne nieco do mrówek. Głowotułów jest owalny lub prostokątny. Odwłok jest owalny lub kulisty, często z rysunkiem. Ubarwienie najczęściej szaro-brązowe, rzadziej białe, czerwone.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Skakun arlekinowySkakun arlekinowy PL

Salticus scenicus

Skakun arlekinowy (Salticus scenicus) to bardzo charakterystyczny pająk z rodziny skakunowatych, o biało-czarnym ubarwieniu. Paski na odwłoku są ukośne, składają się w jodełkę.

Występowanie i środowisko

Pająki te żyją na terenie całego kraju, najczęściej na łąkach, lasach, polach, czasem na skałach i murach, wydmach. Preferują miejsca ciepłe i nasłonecznione.

Tryb życia i zachowanie

Samice tkają gniazdo.

Morfologia i anatomia

Wielkość tych pająków waha się od 2 do 12 mm. Układ oczów jest charakterystyczny dla skakunowatych. Oczka są rozmieszczone z przodu i po bokach głowy.

Rozmnażanie

Samica przejawia ochronę nad jajami w gnieździe.

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków krajowych jest zagrożonych wymarciem.

Ciekawostki

Najmniejszym krajowym przedstawicielem tej rodziny jest Neon valentulus.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Skakun arlekinowy: Okres występowania w naszym kraju skakuna arlekinowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-21, RODZ-908Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.