Skolopendra paskowana

Skolopendra paskowana (Scolopendra cingulata)

© Mauro Rodrigues - Fotolia.com

Skolopendra paskowana (Scolopendra cingulata) to największa skolopendra Europy, zwierzę zaliczane do pareczników z rodziny skolopendrowatych. Ciało ma budowę segmentową. Głowa i dwa następne segmenty mają inną budowę niż segmenty pozostałe. Z każdego segmentu wychodzą żółtawe, zakończone pazurkami odnóża. Ostatnia para odnóży tworzy szczypce. Zabarwienie ciała brązowe z ciemniejszymi paskami. To jadowite zwierzę.

Występowanie i środowisko

Skolopendra paskowana występuje w południowej części Europy, a także w Afryce i Azji — ogólnie rzecz biorąc, zasiedla rejon śródziemnomorski.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle kryje się pod kamieniami w miejscach suchych i ciepłych. Jest to zwierzę, którego największa aktywność przypada na późny wieczór oraz noc. Nie lubi ostrego światła.

Morfologia i anatomia

Występuje wiele odmian barwnych, między innymi hiszpańska z pomarańczową głową, szczękonóżami, pomarańczowo-zielonym grzbietem i żółtymi nogami.

Rozmnażanie

Samica opiekuje się jajami oraz potomstwem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki bezkręgowców
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Czesław Jura – Bezkręgowce, ISBN 83-01-12043-6, PWN 1996

© medianauka.pl, 2019-03-10, GAT-611014
Data aktualizacji artykułu: 2024-06-15
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.