Skorek pospolity

Skorek pospolity (Forficula auricularia) to bardzo pospolity i charakterystyczny owad, z łatwo rozpoznawalnymi cęgami na końcu odwłoka i spłaszczonym ciałem. Tylne skrzydła są błoniaste, czasem zanikają. Samica od samca różni się budową cęgów (samiec ma je silnie wygięte) i wielkością (samiec jest nieco większy). Skorek pospolity nazywany jest także czasem szczypawicą.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Skorek pospolity (Forficula auricularia)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ciepłe i wilgotne miejsca, często pod zwalonymi drzewami, kamieniami. Występuje w całej Europie, w tym w całej Polsce. Został zawleczony przez człowieka na wszystkie kontynenty.

Tryb życia i zachowanie

Skorek pospolity lubi przebywać w ciemnych i wilgotnych miejscach w gromadach. Szczypce służą mu do polowania na inne owady ale także do rozwijania skrzydeł. Skorek pospolity nie potrafi latać. Zimuje w podziemnych korytarzach. Prowadzi zwykle nocny tryb życia.

Pożywienie

Skorki są wszystkożerne. Polują także na inne owady, najczęściej mszyce. Zjadają przede wszystkim delikatne tkanki roślin. Skorek zjada też martwe owady.

Rozmnażanie

Skorki składają jaja wiosną. Samice przejawiają opiekę nad potomstwem. W postaci embrionalnej przebywają w podziemnych gniazdach. Samice bronią jaj nawet przed samcami. Pielęgnują je, chroniąc przed grzybami. W końcu same padają ofiarą swojego potomstwa. Larwy rozwijają się do końca lata.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To najbardziej pospolity przedstawiciel rodziny skorkowatych.

Panuje powszechny przesąd, że skorek może wejść do ucha ludzkiego i uszkodzić błonę bębenkową. W rzeczywistości skorek nie jest w stanie wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy człowiekowi.


Pokrewne gatunki owadów

    Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.    © medianauka.pl, 2009-05-25, GAT-12
    ©® Media Nauka 2008-2023 r.