Skrzyp polny

Skrzyp polny (Equisteum arvense L.) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny skrzypowatych, uważanej za uciążliwy chwast polny, posiadającej lecznicze właściwości. Przypomina małą choinkę. To nasz najbardziej pospolity skrzyp. Zalicza się go do paprotników zarodnionośnych.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Skrzyp polny (Equisteum arvense)

© Kazakova Maryia - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To roślina europejska. Występuje też w Azji i Ameryce Północnej oraz w północnej Afryce. W Polsce pospolita w całym kraju. Skrzyp polny rośnie na polach, przy drogach, w zaroślach, na murawach, a także w lasach. Preferuje gleby o kwaśnym odczynie i stanowiska dobrze nasłonecznione i wilgotne.

Skrzyp zarodnikuje w okresie od marca do maja.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 40 cm.

Pędy. Wczesną wiosną z ziemi wyrastają jasnobrązowe pędy zarodnionośne. Nie mają chlorofilu. Pędy te wytwarzają na ich końcach zarodnie o długości 2-4 cm z zarodnikami. Po obumarciu pędów zarodnionośnych skrzyp wytwarza asymilacyjne pędy z pędami bocznymi ułożonymi w okółki. Pędy są sztywne i kruche.

Liście są bardzo drobne na pędach bocznych.

Kłącza podziemne wytwarzają bulwy. Są zwykle mocno rozrośnięte i wrastają głęboko w glebę.

Rozmnażanie

Zarodniki skrzypu nie są zróżnicowane pod względem płci - są obupłciowe.

Ochrona i zagrożenia

Skrzyp polny nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Na skrzyp polny używa się także następujących nazw: choszczyna, chrzęstka, jedlina, jodełka polna, koci ogon, krzemek, skrzypułka, strzępka.

Nazwa skrzypu bierze się od dźwięku jaki powstaje przy zgniataniu ręką jego zielonych pędów.


Zbiory i zastosowanie

Pędy zarodnionośne niegdyś były używane jako dodatek do różnych dań. Skrzypu używa się też w kosmetyce. Zawiera duże ilości krzemionki.

Zbiera się zielone pędy podczas słonecznej pogody w lecie. Ponieważ właściwości lecznicze ma ze skrzypów tylko skrzyp polny, istotne jest prawidłowe rozpoznanie gatunku.

Ma działanie moczopędne i oczyszczające. Zioło stosuje się na skąpomocz, zapalenie dróg moczowych i pęcherza moczowego, na oczyszczenie dróg moczowych ze złogów i zapobiegawczo w kamicy nerkowej. Preparaty ze skrzypu wspierają także leczenie miażdżycy, krwotoków, reumatyzmu. Ponadto pobudza przemianę materii, odtruwa organizm, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pozwala zmniejszyć obfitość krwawienia menstruacyjnego.

Długie stosowanie skrzypu obniża zawartość witaminy B1 w organizmie.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Skrzyp polny zarodnikuje.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

Brak danych
Grupa

bylina
Stanowisko

nasłonecznione
półcień
Środowsko

leśne
synantropijne
Użytek

zioła
chwasty
roślina lecznicza

Pokrewne gatunki roślin

Zioła
Zioła

Zobacz atlas ziół, roślin leczniczych i przyprawowych.



© medianauka.pl, 2018-07-14, GAT-14320




©® Media Nauka 2008-2023 r.