Słoń afrykański

Słoń afrykański (Loxodonta africana) to największy ssak z rodziny słoni. Ma bardzo duże uszy, które osiągają 150 cm długości. Najwyższy punkt ciała znajduje się na kłębie (w odróżnieniu od słonia indyjskiego, gdzie punkt ten przypada na głowę). Słoń afrykański ma długą i umięśnioną trąbę, która powstała z połączenia wydłużonego nosa i górnej wargi. Na jej zakończeniu znajdują się dwa chwytne wyrostki palczaste. Inną cechą charakterystyczne są wystające do przodu i ostro zakończone siekacze (ciosy), które u samców osiągają wagę 15-20 kg, a u samic do 7 kg. Siekacze są zbudowane z zębiny, zwanej kością słoniową. Kolor skóry jest brunatnoszary. Włosy wyrastają z końca ogona, są twarde i sztywne, mają długość 30-80 cm. Włosy pojedynczo wyrastają na całym ciele.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Słoń afrykański (Loxodonta africana)

© Corel


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Afryka. Zamieszkuje bezleśne tereny, porośnięte wysoką trawą, krzakami, zamieszkuje też afrykańską dżunglę.

Tryb życia i zachowanie

Słoń bardzo lubi obrzucać się za pomocą trąby piaskiem, błotem lub polewać wodą.

Tworzy stada złożone z samic i samców. Tylko stare samce żyją samotnie. Stada wędrują gęsiego.

Noc spędzają na odpoczynku ukryte w gęstwinie. Jedzą o poranku i po południu. Upał spędzają w cieniu drzew, najlepiej nad wodą.

Słoń afrykański porusza się szybko.

Pożywienie

Owoce, liście, gałązki drzew, trawy. Jest mało wytrzymały na brak wody. W okresie suszy dokopuje się do wilgotnej gleby.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 22 miesiące. Samica rodzi zwykle w lipcu lub sierpniu jedno młode, które ssie bez użycia trąby. Młode ma 90 cm długości i waży około 90 kg. Samica ma jedną parę sutek między przednimi nogami. Samica w ciągu swojego życia może mieć do 5 młodych.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Popularnie nazywane kły u słoni afrykańskich są tak naprawdę siekaczami. Największy zanotowany siekacz słonia afrykańskiego miał 350 cm długości i ważył 107 kg.

Słoń potrzebuje 100 litów wody dziennie. Najpierw wciąga około 4 litrów do trąby, a potem wtryskuje ją sobie do pyska. Pokarm też podaje do pyska przy pomocy trąby. Dzienna porcja pokarmu to 200 kg.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2012-12-27, GAT-196
©® Media Nauka 2008-2023 r.