13Śluzicokształtne - Medianauka.pl

Śluzicokształtne

Śluzicokształtne (Myxiniformes) to rząd zwierząt zwyczajowo zaliczanych do ryb, należący do gromady śluzic (Myxini). Zalicza się do niego 1 rodzinę z 18 gatunkami. Ciało tych zwierząt jest pozbawione łusek i parzystych płetw. Zwierzęta te wydzielają dużą ilość śluzu, stąd ich nazwa.Widoczna jest jedna płetwa. Kształt ciała jest węgorzowaty.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Inne gatunki

  • Eptatretus stoutii
  • Myxine glutinosa

Występowanie i środowisko

Zwierzęta te występują w morzach w wodach płytkich i na dużych głębokościach strefy umiarkowanej, subtropikalnej i tropikalnej Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Woda musi mieć zasolenie większe niż 2,5 %.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą drapieżny i pasożytniczy tryb życia.

Morfologia i anatomia

W kośćcu pasy kończyn nie są obecne. Szkielet jest chrzęstny i błoniasty. Oczy są uwstecznione, niewidoczne na zewnątrz. W ich budowie nie występuje ani tęczówka, ani soczewka i nie są wrażliwe na światło. Układ oddechowy stanowią worki skrzelowe, które otwierają sie do gardzieli, a także z kilkunastu par zewnętrznych otworów skrzelowych.

Śluzicokształtne

Na szczycie głowy znajduje się otwór nosowy. W pobliżu otworu nosowego i gębowego znajdują się niewielkie wąsiki. W pysku znajduje się język, na którym znajdują się dwa rzędy ostrych, piłkowanych zębów. Zmysł smaku i dotyku jest mocno nierozwinięty.

Rozmnażanie

Rozmnażanie odbywa się cały rok.

śluzice

To hermafrodyty (każda śluzica może być zarówno samcem jak i samicą).

Pożywienie

To pasożyty, które wżerają się w ciało swojej ofiary. Są bardzo żarłoczne.

Ochrona i zagrożenia

Mięso śluzic nie jest wykorzystywane do celów spożywczych.

Ciekawostki

Istnieją gatunki, które w ciągu 7 godzin potrafią zjeść ciężar rybiego mięsa większy ośmiokrotnie od własnego ciężaru.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2017-01-05, ART-RZAD133
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.