Szarłatowate

Szarłatowate (Amaranthaceae) to rodzina roślin z rzędu śródłożnych, do której w naszym kraju zaliczamy ponad 20 gatunków. Są tu sklasyfikowane takie rośliny jak szarłat, grzebionatka, iresyna, gomfrena i inne.

Wygląd

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Szarłat szorstkiSzarłat szorstki PL - obcy

Amaranthus retroflexus

Szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus) to jednoroczna roślina zielna z rodziny szarłatowatych, czasem czerwono nabiegła, pospolity chwast upraw okopowych i zbożowych. To u nas gatunek obcy, zawleczony z Ameryki Północnej.


Szarłat tępolistny, szarłat sinySzarłat tępolistny, szarłat siny PL - obcy

Amaranthus lividus

Szarłat tępolistny, szarłat siny (Amaranthus lividus) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny szarłatowatych. Kwiaty są zebrane w kuliste twory, zielonkawe.


Szarłat trójbarwnySzarłat trójbarwny PL - obcy

Amaranthus tricolor

Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor) to roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych. Dawniej uprawiana w okolicy Zielonej Góry. Osiąga wysokość 90 cm.


Celozja srebrzysta, celozja grzebieniastaCelozja srebrzysta, celozja grzebieniastaCelozja srebrzysta, celozja grzebieniasta

Celosia argentea

Celozja srebrzysta, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, grzebionatka właściwa (Celosia argentea) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny szarłatowatych, uprawiany jako roczna ozdobna roślina doniczkowa i rabatowa.


Gomfrena kulistaGomfrena kulista PL - ogród

Gomphrena globosa

Gomfrena kulista, wiecznik kulisty (Gomphrena globosa) to jednoroczna roślina z rodziny szarłatowatych, spotykana w uprawach ogrodowych jako roślina rabatowa.


Iresyna HerbstaIresyna Herbsta PL - ogród

Iresine herbstii

Iresyna Herbsta, irezyna Herbsta (Iresine herbstii) to gatunek rośliny z rodziny szarłatowatych. W Polsce gatunek ten jest uprawiany jako roślina rabatowa z uwagi na piękne, ozdobne liście.


Szarłat zwisłySzarłat zwisły PL - ogród

Amaranthus caudatus

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) to roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych, uprawiana jako roślina ozdobna i przejściowo dziczejąca. W Polsce roślina ta spotykana jest w uprawach ogrodowych.

Inne gatunki

 • szarłat biały (Amaranthus albus)
 • szarłat komosowaty (Amaranthus blitoides)
 • szarłat Bouchona (Amaranthus bouchonii)
 • szarłat kalifornijski (Amaranthus californicus)
 • szarłat zielony (Amaranthus chlorostachys)
 • szarłat pochylony, szarłat zgięty (Amaranthus deflexus)
 • szarłat Dintera (Amaranthus dinteri)
 • szarłat delikatny (Amaranthus gracilis)
 • szarłat nagi (Amaranthus graecizans)
 • szarłat Palmera (Amaranthus palmeri)
 • szarłat wiechowaty, szarłat prosty (Amaranthus paniculatus)
 • szarłat rozłożysty (Amaranthus patulus)
 • szarłat Standleya (Amaranthus standleyanus)
 • iresyna Lindena (Iresine lindenii)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Celozja srebrzysta, celozja grzebieniasta: Kwitnie celozja srebrzysta (grzebieniasta).
         Gomfrena kulista: Kwitnie gomfrena kulista.
       Szarłat szorstki: Kwitnie szarłat szorstki.
         Szarłat tępolistny, szarłat siny: Kwitnie szarłat tępolistny.
         Szarłat trójbarwny: Kwitnie szarłat trójbarwny.
         Szarłat zwisły: Kwitnie szarłat zwisły.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-11-02, RODZ-1288Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.