Węże brodawkowate
Węże brodawkowate (Acrochordidae) to rodzina gadów, do której zaliczamy zaledwie 3 gatunki węży żyjących dziś na świecie. W Polsce węże brodawkowate nie występują.
Wygląd
Skóra tych węży jest pofałdowana, jakby była za duża. Jest pokryta wypukłymi łuskami, jakby brodawkami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Acrochordus arafurae
Acrochordus arafurae to gatunek węża z rodziny węży brodawkowatych. Wąż ten ma jakby za dużą skórę. Jest ona chropowata. Wierzch brązowawy lub szary w ciemne plamy.

Acrochordus granulatus
Acrochordus granulatus to gatunek węża z rodziny węży brodawkowatych. Ubarwienie czarno-brudnożółte. Czarne obszary układają się w prążki lub poprzeczny zygzak.

Acrochordus javanicus
Acrochordus javanicus to wąż należący do rodziny węży brodawkowatych. Ma obwisłą skórę pokrytą brodawkowatymi łuskami. Samce są mniejsze od samic. Żyje w Azji.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Występowanie i środowisko
Przedstawiciele tej rodziny żyją w Azji i Australii. Węże te większość swego życia spędzają w wodzie.
Tryb życia i zachowanie
Bardzo niezdarnie poruszają się po lądzie.
Rozmnażanie
Samica jest zdolna do rozrodu raz na kilka lat.
Pożywienie
Węże te polują na ryby, dusząc je jak węże dusiciele. Pokarm przyjmują rzadko.
Ciekawostki
Tubylcy łowią te węże i zjadają pieczone na ognisku.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
- Hanna Dobrowolska - Gady zwierzęta świata, ISBN 83-01-00957-8, PWN 1981
- Chris Mattison - Gady i płazy - fakty o zwierzętach świata, 978-83-7073-584-5, Multico
© medianauka.pl, 2019-04-15, RODZ-733