Węże brodawkowate

Węże brodawkowate (Acrochordidae) to rodzina gadów, do której zaliczamy zaledwie 3 gatunki węży żyjących dziś na świecie. W Polsce węże brodawkowate nie występują.

Wygląd

Skóra tych węży jest pofałdowana, jakby była za duża. Jest pokryta wypukłymi łuskami, jakby brodawkami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Acrochordus arafuraeAcrochordus arafurae

Acrochordus arafurae

Acrochordus arafurae to gatunek węża z rodziny węży brodawkowatych. Wąż ten ma jakby za dużą skórę. Jest ona chropowata. Wierzch brązowawy lub szary w ciemne plamy.


Acrochordus granulatusAcrochordus granulatus

Acrochordus granulatus

Acrochordus granulatus to gatunek węża z rodziny węży brodawkowatych. Ubarwienie czarno-brudnożółte. Czarne obszary układają się w prążki lub poprzeczny zygzak.


Acrochordus javanicusAcrochordus javanicus

Acrochordus javanicus

Acrochordus javanicus to wąż należący do rodziny węży brodawkowatych. Ma obwisłą skórę pokrytą brodawkowatymi łuskami. Samce są mniejsze od samic. Żyje w Azji.

Występowanie i środowisko

Przedstawiciele tej rodziny żyją w Azji i Australii. Węże te większość swego życia spędzają w wodzie.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo niezdarnie poruszają się po lądzie.

Rozmnażanie

Samica jest zdolna do rozrodu raz na kilka lat.

Pożywienie

Węże te polują na ryby, dusząc je jak węże dusiciele. Pokarm przyjmują rzadko.

Ciekawostki

Tubylcy łowią te węże i zjadają pieczone na ognisku.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • Hanna Dobrowolska - Gady zwierzęta świata, ISBN 83-01-00957-8, PWN 1981
  • Chris Mattison - Gady i płazy - fakty o zwierzętach świata, 978-83-7073-584-5, Multico


© medianauka.pl, 2019-04-15, RODZ-733Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.