Węże ryjące

Węże ryjące (Aniliidae) to rodzina gadów łuskonośnych, do której zaliczamy prawdopodobnie jeden tylko rodzaj Anilius, chociaż status tej rodziny pod względem przynależności gatunkowej nie jest jasny.

Wygląd

To węże o małych rozmiarach, często pięknie i jaskrawo ubarwionych.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cylindrowiec koralowyCylindrowiec koralowy

Anilius scytale

Cylindrowiec koralowy (Anilius scytale) to gatunek węża z rodziny węży ryjących (Aniliidae) podobny do węża koralowego. Ciało walcowate pokryte drobną łuską. Ma małą głowę z oczami z okrągłymi źrenicami.

Inne gatunki

  • Cylindrophis aruensis
  • Cylindrophis engkariensis
  • Cylindrophis lineatus
  • Cylindrophis maculatus
  • Cylindrophis ruffus

Występowanie i środowisko

Węże te występują w Ameryce Południowej. Niektórzy systematycy zaliczają do tej rodziny także kilka gatunków azjatyckich z rodzaju Cylindrophis.

Tryb życia i zachowanie

Węże te prowadzą w dużej mierze podziemny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Lewe płuco jest duże, w odróżnieniu od innych węży, mają też ślad pasa miednicowego i szczątkowe odnóża.

© medianauka.pl, 2019-04-17, RODZ-738Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.