Żabiściekowate

Żabiściekowate (Hydrocharitaceae) to rodzina roślin wodnych, do której zaliczamy w naszym kraju 4 gatunki w 4 rodzajach, w tym żabiściek, osokę, moczarkę i przesiąkrę.

Wygląd

To rośliny wodne, pływające.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Osoka aloesowataOsoka aloesowata PL

Stratiotes aloides

Osoka aloesowata (Stratiotes aloides) to okazała, sztywna, wieloletnia roślina wodna z rozłogami, pływająca z rodziny żabiściekowatych, czasami tworząca zwarte fitocenozy. W Polsce występuje dość pospolicie na niżu.


Przesiąkra okółkowaPrzesiąkra okółkowa PL §§

Hydrilla verticillata

Przesiąkra okółkowa (Hydrilla verticillata) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny żabiściekowatych. Zasiedla wody na północy kraju, ale rzadko. W Polsce gatunek osiąga południową granicę zasięgu.


Żabiściek pływającyŻabiściek pływający PL

Hydrocharis morsus-ranae

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae) to wieloletnia roślina wodna z rodziny żabiściekowatych, pływająca lub zakorzeniona w mulistym dnie, z licznymi rozłogami. Zasiedla spokojne wody. Roślina w kraju pospolita na niżu.


Moczarka kanadyjskaMoczarka kanadyjska PL - obcy

Elodea canadensis

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) to gatunek wieloletniej rośliny podwodnej z rodziny żabiściekowatych. Ma status gatunku obcego i inwazyjnego. Z łatwością kolonizuje wszelkie zbiorniki wodne. U nas bardzo pospolita.


Moczarka argentyńskaMoczarka argentyńska

Egeria densa

Moczarka argentyńska (Egeria densa) to gatunek słodkowodnej rośliny wodnej z rodziny żabiściekowatych. To roślina akwaryjna.


Nurzaniec śrubowyNurzaniec śrubowy

Vallisneria spiralis

Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis) to gatunek rośliny wodnej z rodziny żabiścikowatych. To roślina akwariowa.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Osoka aloesowata: Kwitnie osoka aloesowata.
        Przesiąkra okółkowa: Kwitnie przesiąkra okółkowa.
         Żabiściek pływający: Kwitnie żabiściek pływający.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-09-09, RODZ-1367Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.