Owocanka południowa

Owocanka południowa (Ceratitis capitata) to gatunek muchówki z rodziny nasionnicowatych. Ciało żółtobrązowe, odwłok pękaty z poprzecznymi pasami. Oczy czerwonawe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Owocanka południowa (Ceratitis capitata)

© Cesare Palma – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Afryce, jednakże wraz z owocami południowymi rozprzestrzenia się na Europę i obie Ameryki. W Polsce jest gatunkiem obcym spotykanym w importowanych owocach cytrusowych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 3,5-5 mm.

Rozmnażanie

Jaja są białe, wydłużone i lekko wygięte, o długości 1 mm. Larwy rozwijają się w owocach jabłoni, figi, awokado, gruszy, kiwi, brzoskwiniach.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Pytania

Pytania

Jakie są objawy występowania owocanki południowe w owocach?

Jaja są składane przez samicę tuż pod skórka. Miejsca te z czasem ciemnieją i lekko zapadają, skórka czasem pęka, przez otwory nakłute pokładełkiem wycieka ciecz. Biała larwa może mieć długość 6-9 mm.Pokrewne gatunki owadów


Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2023-10-19, GAT-635948
©® Media Nauka 2008-2023 r.