Piewik mannik

Piewik mannik (Cicada orni) to gatunek pluskwiaka z rodziny piewikowatych (cykad). Ubarwienie brązowo-szare z pomarańczowymi elementami. Dość duże skrzydła mają ciemne użyłkowanie i plamkami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Piewik mannik (Cicada orni)

© jahstiennon – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

To bardzo pospolita cykada na południu Europy w rejonie basenu Morza Śródziemnomorskiego. Najczęściej spotykany w Chorwacji i we Włoszech. W Polsce nie występuje.

Tryb życia i zachowanie

Wydaje charakterystyczny, donośny dźwięk cykania.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2023-11-02, GAT-15990
©® Media Nauka 2008-2023 r.