Logo Media Nauka

Facebook

Tasiemiec bąblowcowy (Echinococcus granulosus)
© Sebastian Kaulitzki - stock.adobe.com

Tasiemiec bąblowcowy

Tasiemiec bąblowcowy, tasiemiec bąblowiec, bąblowiec (Echinococcus granulosus) to gatunek groźnego pasożyta z gromady tasiemców. W postaci dorosłej zbudowany z trzech członów. Ostatni człon jest najdłuższy. Główka zaopatrzona w dwa wieńce haczyków.

Występowanie i środowisko PL

To pasożyt o zasięgi kosmopolitycznym. Jego dorosła postać żyje w jelicie cienkim mięsożernych zwierząt, larwa (echinokok), najczęściej u zwierząt kopytnych.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pasożytniczy tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi zaledwie 3-6 mm, szerokość 0,5 mm. Składa się z 3 członów: młodocianego, rozrodczego i macicznego, który jest dość ruchliwy. Jaja wydalane z kałem mogą przetrwać nawet rok. Najczęściej jaja dostają się do wątroby i płuc, dużo rzadziej do płuc, oczu, nerek, śledziony, bywa że także do mięśni a nawet kości. Larwa po kilku latach może mieć kilkanaście cm długości. Wągier to miejsce powstawania główek, które rozwijają się w pęcherzach, przypominających bąble. Czasem powstaje ich wiele.

U żywiciela ostatecznego bąblowiec dojrzewa do około 50 dni. W 8-12 tygodni po zarażeniu tasiemiec intensywnie wydala człony z jajami. Bąblowiec w tym stanie żyje do 5 miesięcy.

Pożywienie

Pochłania materię organiczną od żywiciela.

Rozmnażanie

To obojnak. W ostatniej strobili znajduje się 400-800 jaj.

Ostatecznymi zywicielami mogą być psy, wilk, kotowate.

Pośrednimi żywicielami są przeżuwacze, kangury, świnie, owce, kozy, konie, wielbłądy, renifery i bardzo rzadko człowiek.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Pytania

Czy człowiek jest żywicielem dla tasiemca bąblowca?

Co do zasady nie, ale może przypadkowo sie zarazić i takie przypadki stwierdzano. W Polsce są to u ludzi sporadyczne wręcz przypadki.

Czy zarażenie tasiemcem bąblowcem może prowadzić do śmierci?

U żywiciela ostatecznego raczej nie. U żywicieli pośrednich (w tym u człowieka) może prowadzić do śmierci, szczególnie, gdy pasożyt usadowi się w mózgu.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-11-04, GAT-638744
Pokrewne gatunki bezkręgowców

ikonaBruzdogłowiec szeroki
Diphyllobothrium latum
ikonaTasiemiec nieuzbrojony
Taenia saginata
ikonaTasiemiec uzbrojony
Taenia soliumBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
Polecamy w naszym sklepie

gekony i felsumy
Ekologiczna torba bawełniana - Paproć
Kolorowe skarpetki kiwi
Kolorowe skarpetki zimowe pingwiny
Kolorowe skarpetki strusie
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.