Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Tasiemiec uzbrojony, soliter (Taenia solium) to gatunek płazińca z gromady tasiemców, groźny pasożyt wewnętrzny kręgowców, głównie człowieka.

Występowanie i środowisko PL

Tasiemiec uzbrojony ma zasięg kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

Tasiemiec ten pasożytuje w jelicie cienkim człowieka.

Morfologia i anatomia

Długość ciała (strobili) wynosi 2-8 m i może się składać nawet z 1000 członów. Główka ma średnicę zaledwie 1 mm. Znajdują się na niej 4 przyssawki i haczyki ułożone w dwóch wieńcach na niewielkim ryjku. Ryjek z haczykami odróżnia ten gatunek od tasiemca nieuzbrojonego. Ostatnie człony są największe i mocno wydłużone (dużo dłuższe niż szersze, co odróżnia ten gatunek od bruzdogłowca). To człony maciczne, a macica wypełnia cały człon w postaci rozgałęzień. Zawierają nawet 50 000 jajeczek. Jajeczka są brązowe, otoczone trwałą skorupką. Ostatnie człony odrywają się i są wydalane wraz z kałem żywiciela na zewnątrz.

Pożywienie

Tasiemiec pozyskuje substancje organiczne od żywiciela.

Rozmnażanie

Człowiek może być żywicielem ostatecznym, ale i pośrednim, gdy zje warzywa zanieczyszczone jajami lub w wyniku samozakażenia. U pośrednich żywicieli onkosfery zawarte w jajach dostają się do krwi i limfy, a z nimi do różnych narządów wewnętrznych i mięśni oraz do tkanki łącznej. Tu larwy osiadają i przeobrażają się w wągry.

Gdy człowiek zje wieprzowinę zarażoną wągrami (świnia jest żywicielem pośrednim), staje się żywicielem ostatecznym. Larwa za pomocą haczyków i przyssawek przytwierdza się do ściany jelita i rozwija kolejne człony, zamykając cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego.

Ostatecznym żywicielem może być (oprócz człowieka) także małpa, a nawet chomik.

Do pośrednich żywicieli zaliczamy także (oprócz świni i człowieka) taskie zwierzęta jak: małpa, dzik, wielbłąd, niedźwiedź brunatny, lis, pies, tchórz, kot, szop, królik, zając, mysz, szczur.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Groźne dla człowieka jest zarażenie larwami. Choroba ta nosi nazwę cysticerkozy. Gdy larwy wytworzą wągry w mózgu, chory zwykle umiera. Równie niebezpieczna jest obecność wągrów w sercu lub w oku.

Pytania

Pytania

Jakie są objawy chorobowe?

Do objawów obecności tasiemca w jelicie należą:

  • anemia,
  • awitaminoza,
  • osłabienie organizmu,
  • wymioty,
  • bóle brzucha.

Jak może dojść do samozakażenia?

Niestety na skutek ruchów antyperystaltycznych jelita człon macierzysty może się dostać do żołądka. Częściej jednak zakażenie jajami (najgroźniejsze dla człowieka) następuje w wyniku zjedzenia nieumytych jarzyn lub innych plonów. To dlatego między innymi wylewanie szamba na pola jest delikatnie rzecz ujmując złym pomysłem.Pokrewne gatunki bezkręgowców


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984

© medianauka.pl, 2020-11-11, GAT-638740
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.