Ginglymostomatidae

Ginglymostomatidae to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu rekinów dywanowych. Zaliczamy do niej 4 gatunki.

Wygląd

Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Rekin rudyRekin rudy

Nebrius ferrugineus

Rekin rudy (Nebrius ferrugineus) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rzędu rekinów dywanowych. Ubarwienie brązowawe z wierzchu, jaśniejsze od spodu.


Rekin wąsatyRekin wąsaty

Ginglymostoma cirratum

Rekin wąsaty (Ginglymostoma cirratum) to gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej. Wszystkie płetwy dość duże. Ubarwienie brązowe. Od pyska w dolnym położeniu odchodzą dwa czuciowe wąsy.

Inne gatunki

  • Ginglymostoma unami
  • Pseudoginglymostoma brevicaudatum

Występowanie i środowisko

Wszystkie gatunki żyją w strefie przybrzeżnej ciepłych wód Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego. Spotykane są u wybrzeży obu Ameryk, Afryki, Azji i Australii, a nawet Europy (Francja i Hiszpania).

Tryb życia i zachowanie

To łagodne i ociężałe rekiny.

Pożywienie

Polują na bezkręgowce i ryby.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie gatunki są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Stanislav Frank - Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2022-11-18, RODZ-929Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.