Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) to gad z rodziny agam. Agama brodata ma ciało pokryte małymi, szorstkimi łuskami, na bokach i na grzbiecie znajdują się rzędy większych i ostrych łusek. Pod gardzielą znajduje się dużo ostrych, długich, kolczastych łusek, które przypominają brodę. Szczególnie ją widać, gdy samiec jest podrażniony lub wystraszony. Nadyma wówczas podgardle, eksponując brodę. Samiec ma czarną szyję.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Agama brodata (Pogona vitticeps)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Busz i suche obszary leśne Australii.

Tryb życia i zachowanie

Zmienia kolor ciała. Gdy jest spokojna ma barwę żółtoszarą lub oliwkowobrązową. Gdy agama jest podrażniona, przyjmuje barwę żółtą z pomarańczowymi kreskami. Zaatakowana otwiera szeroko pysk, aby uwydatnić swoje groźnie wyglądające podgardle.

Prowadzi samotny i terytorialny tryb życia.

Pożywienie

Stawonogi, głównie owady, rośliny. Pokarm roślinny stanowi 50% diety.

Rozmnażanie

Dane o rozmnażaniu się agam brodatych znajdziesz w informacji dla hodowców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To jedne z chętniej hodowanych gadów w terrariach. Agamy te są łagodne i ufne.
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium suche lub pustynne o wymiarach 5 x 4 x 3 długości głowy i tułowia zwierzęcia. W terrarium powinny się znajdować grube gałęzie, korzenie, kamienia. Podłoże powinna stanowić dość gruba warstwa piachu lub drobnego żwirku. W jednym miejscy podłoże powinno być zawsze wilgotne. Wskazane jest naświetlanie ultrafioletem.
Inne warunki chowu W terrarium możemy hodować parę lub samca z kilkoma samicami. Gdy zwierzę trzymane w grupie jest apatyczne i nie przyjmuje pokarmu, to najprawdopodobniej winny jest stres. Należy wówczas odseparować osobnika od reszty zwierząt.
TemperaturaOptymalna temperatura powietrza w dzień: 27-35°C
Temperatura wody: 25°C
Rozpiętość temperatur: od 15°C do 28°C
Temperatura nocna: 20°C
Maksymalna długotrwała temperatura: 45°C
WilgotnośćWymagana niska wilgotność, raz dziennie należy terrarium silnie spryskać.
PokarmAgama brodata jest wszystkożerna. Potrafi zjeść mniejsze osobniki z terrarium. Należy podawać jej owady i dzikie rośliny, owoce, warzywa (pokrojone).
RozmnażanieRozmnażanie jest łatwe. Kojarzenie par stymuluje niższa temperatura (10-15°C) przez 6-12 tygodni. Samica w ciągu sezony kilka razy składa jaja w ilości od 4 do 35. Rozwój zarodkowy trwa 56-116 dni w temperaturze 26-31°C.
Ograniczenia prawneBrak danych.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów© medianauka.pl, 2012-05-24, GAT-145
©® Media Nauka 2008-2023 r.