Agamy

Agamy (Agamidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 325 gatunków w 40 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów.

Wygląd

Agamy mają okrągłą, szeroką głowę, wyraźną szyję, spłaszczony grzbietowo-brzusznie tułów, długi ogon. Mają okrągłe źrenice oczu. Na ciele różne wytwory skórne w postaci fałdów, grzebieni, kolców, guzków. Skóra często jest kolorowa, szczególnie u samców. Często jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Acanthosaura capraAcanthosaura capra

Acanthosaura capra

Acanthosaura capra to nadrzewna agama, bardzo trudna w hodowli. Jaszczurka ta pochodząca z Azji południowo-wschodniej. Agama ta jest aktywna za dnia. Poluje z zasadzki.


Agama australijska, agama wodnaAgama australijska, agama wodna

Physignathus lesueurii

Agama australijska to największa jaszczurka występująca w Australii. Na karku ma fałd skórny z głębokimi wcięciami i grzebień aż do ogona. Ma długi, bocznie spłaszczony ogon. Na tułowiu i ogonie znajdują się poprzeczne pręgi.


Agama brodataAgama brodata

Pogona vitticeps

Agama brodata to gad z rodziny agam. Ma ciało pokryte małymi łuskami. Pod gardzielą znajduje się dużo łusek, które przypominają brodę. To jedne z chętniej hodowanych gadów w terrariach. Agamy te są łagodne i ufne.


Agama brodata karłowataAgama brodata karłowata

Pogona henrylawsoni

Agama brodata karłowata to nieco mniejsza kuzynka agamy brodatej z regionu Queensland w Australii. Jaszczurka ta bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. Tworzy grupy socjalne.


Agama kołnierzastaAgama kołnierzasta

Chlamydosaurus kingii

Agama kołnierzasta to jaszczurka z rodziny agam. Na głowie znajduje się bardzo duży fałd skórny, który wygląda jak kołnierz. Kołnierz jest usztywniony przez włókna chrzęstne, które są ułożone promieniście.


Agama pustynnaAgama pustynna

Trapelus mutabilis

Agama pustynna to afrykański przedstawiciel agam, bardzo odporny na głód i wysoką temperaturę. Samce przyjmują szatę godową. Mają wówczas niebieską plamę na podgardlu i po bokach.


Agama żaglowaAgama żaglowa

Hydrosaurus amboinensis

Agama żaglowa to agama z Indonezji o pięknym ubarwieniu ciała i charakterystycznym żaglu na ogonie, który ułatwia zwierzęciu pływanie. To jedna z barwniejszych agam świata.


Agama żaglowa filipińskaAgama żaglowa filipińska

Hydrosaurus pustulatus

Agama żaglowa filipińska to agama pochodząca z Filipin z charakterystycznym żaglem na ogonie. Cechą charakterystyczną jest wysoki, dochodzący do 8 cm, żagiel na ogonie. Żagiel jest większy u samców. Żagiel ułatwia poruszanie się agamie w wodzie.


Biczogon afrykańskiBiczogon afrykański

Uromastyx acanthinura

Biczogon afrykański (Uromastyx acanthinura) to groźnie wyglądająca jaszczurka z rodziny agam, z rodzaju biczogonów (Uromastyx). Ma dość masywne, krępe ciało z charakterystycznym, grubym, ogonem, który jest pokryty rogowymi kolcami.


Moloch straszliwyMoloch straszliwy

Moloch horridus

Moloch straszliwy, moloch kolczasty, moloch (Moloch horridus) to wyjątkowa jaszczurka z rodziny agamowatych. Ma szeroki tułów. Prawie całe ciało pokryte jest dużymi kolcami, przy czym największe znajdują się nad oczami.

Inne gatunki

  • Agama skalna (Agama planiceps)
  • Agama głucha (Cophotis ceylanica)
  • Diporiphora superba

Występowanie i środowisko

Występują w południowo-wschodniej Europie, Afryce, Azji i w Australii. Największe zróżnicowanie występuje w Australii, Indiach, wyspach Archipelagu Malajskiego i na Nowej Gwinei.

Tryb życia i zachowanie

Agamy charakterystycznie kiwają głową. Są zwierzętami aktywnymi za dnia. U niektórych gatunków występuje zdolność do zmiany koloru skóry.

Morfologia i anatomia

Zęby zróżnicowane na siekacze, kły, i zęby trzonowe. Brak zębów podniebiennych. Dobrze rozwiniętym zmysłem, za pomocą którego przede wszystkim się orientują w terenie jest wzrok.

Nigdy nie odrzucają ogona.

Rozmnażanie

Większość agam składa jaja, pozostałe są jajożyworodne.

Pożywienie

Podstawę ich pokarmu stanowią owady i inne drobne zwierzęta. Niektóre gatunki zjadają rośliny (biczogony).

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Ogon agamy Diporiphora superba jest 3 lub 4 razy dłuższy od reszty ciała.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-76


Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.