Agamy

Agamy (Agamidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 325 gatunków w 40 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów.

Agamy mają okrągłą, szeroką głowę, wyraźną szyję, spłaszczony grzbietowo-brzusznie tułów, długi ogon. Mają okrągłe źrenice oczu. Na ciele różne wytwory skórne w postaci fałdów, grzebieni, kolców, guzków. Skóra często jest kolorowa, szczególnie u samców. Często jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy.

Występowanie i środowisko

Występują w południowo-wschodniej Europie, Afryce, Azji i w Australii. Największe zróżnicowanie występuje w Australii, Indiach, wyspach Archipelagu Malajskiego i na Nowej Gwinei.

Tryb życia i zachowanie

Agamy charakterystycznie kiwają głową. Są zwierzętami aktywnymi za dnia. U niektórych gatunków występuje zdolność do zmiany koloru skóry.

Morfologia i anatomia

Zęby zróżnicowane na siekacze, kły, i zęby trzonowe. Brak zębów podniebiennych. Dobrze rozwiniętym zmysłem, za pomocą którego przede wszystkim się orientują w terenie jest wzrok.

Nigdy nie odrzucają ogona.

Rozmnażanie

Większość agam składa jaja, pozostałe są jajożyworodne.

Pożywienie

Podstawę ich pokarmu stanowią owady i inne drobne zwierzęta. Niektóre gatunki zjadają rośliny (biczogony).

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Ogon agamy Diporiphora superba jest 3 lub 4 razy dłuższy od reszty ciała.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki



Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
16.97 / 70.71%
2024-01-21





© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-76



©® Media Nauka 2008-2023 r.