Agama kołnierzasta

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) to gatunek jaszczurki, gada z rodziny agam. Na głowie znajduje się bardzo duży fałd skórny, który wygląda jak kołnierz. Kołnierz wyrasta z boków szyi i spod żuchwy. Kołnierz jest usztywniony przez włókna chrzęstne, które są ułożone promieniście. Wielkość rozłożonego kołnierza wynosi do kilkunastu centymetrów. Na ogół kołnierz jest złożony (jak na zdjęciu), przylega wówczas do ciała i tworzy pomarszczone fałdy. Występujące na ciele łuski są małe i gładkie. Kolor ciała jest szarobrązowy z ciemnymi plamkami. Kołnierz ma deseń w kolorach niebieskim, pomarańczowym i jasnobrązowym.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Północno-zachodnia Australia. Zamieszkuje suche lasy i tereny trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi częściowo naziemny i częściowo nadrzewny tryb życia. Aktywna w dzień. Bardzo ruchliwa. Potrafi biegać na tylnych odnóżach z poniesionym ogonem. Zaatakowana agama kołnierzasta staje na tylnych nogach, rozpościera kołnierz i rzuca się na napastnika, kąsając go.

Pożywienie

Owady, jaja ptaków, małe ssaki.

Rozmnażanie

Samce agamy kołnierzastej walczą o względy samicy. Samice składają podczas pory deszczowej od kilku do ponad 20 jaj do dołków w ziemi, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Inkubacja trwa od dwóch do trzech miesięcy. Płeć młodych zależy od temperatury. Gdy jest wysoka wylęgają się samice.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Agamy porozumiewają się między sobą za pomocą ruchów głowy.


Pokrewne gatunki gadów
© medianauka.pl, 2012-05-13, GAT-143
©® Media Nauka 2008-2023 r.