Moloch straszliwy

Moloch straszliwy, moloch kolczasty, moloch (Moloch horridus) to wyjątkowa jaszczurka z rodziny agamowatych. Ma szeroki tułów. Prawie całe ciało pokryte jest dużymi kolcami, przy czym największe znajdują się nad oczami. Na ogonie kolce układają się w podłużne rzędy. Kolce są ostre. Ciało ma kolor czerwonobrązowy. Wzdłuż głowy i grzbietu biegną ciemniejsze obszary. Ubarwienie i kolce doskonale kamuflują zwierzę w jego naturalnym środowisku.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Moloch straszliwy (Moloch horridus)

© jobhopper - Fotolia.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Jaszczurka ta zamieszkuje pustynne tereny Australii.

Tryb życia i zachowanie

Moloch straszliwy porusza się powoli. Jest aktywny nocą. Prowadzi naziemny tryb życia. Zagrożony, potrafi się zakopać dość szybko w piasku.

Morfologia i anatomia

Jaszczurka ta osiąga długość ciała od 15 do 22 cm. Na ogon przypada mniej niż połowa długości ciała. Naskórek posiada warstwę mikroskopijnie prążkowaną, co pozwala na wykorzystywanie rosy w pozyskiwaniu wody dla organizmu. Zjawisko włosowatości kieruje stróżki wody w kierunku pyska molocha.

Pożywienie

Molochy straszliwe polują na mrówki.

Rozmnażanie

Samica składa od 3 do 10 jaj, zakopując je w piasku. Okres inkubacji trwa 90-132 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To rzadko spotykana jaszczurka, choć miejscami występuje dość licznie.

Ciekawostki

Moloch może za jednym razem zjeść nawet 1500-5000 mrówek.


Pokrewne gatunki gadówPowiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
16.76 / 69.83%
2024-01-21© medianauka.pl, 2018-07-10, GAT-1811
©® Media Nauka 2008-2023 r.