Aligatory

Aligatory i kajmany (Alligatoridae) to rodzina gadów, która liczy dziś 8 gatunków. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów.

Wygląd

Aligatory mają krótki i szeroki pysk, silnie wystające wzgórki oczne i nozdrza. Mają specyficzny układ zębów. Przy zamkniętej paszczy zęby szczęki kryją się w łuku zębowym żuchwy, czwarty rząd żuchwy wchodzi do głębokiej zatoki kości międzyszczękowej.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Aligator chińskiAligator chiński

Alligator sinensis

Aligator chiński (Alligator sinensis) to jeden z najmniejszych gatunków gada z rodziny aligatorów. Ma oliwkowobrązowy grzbiet z plamami. Boki są brązowawe z ciemnymi plamami.


Aligator missisipski, aligator amerykańskiAligator missisipski, aligator amerykański

Alligator mississippiensis

Aligator missisipski to groźny także dla człowieka gad z rodziny aligatorów. Grzbiet ciemny, oliwkowo-zielony, brzuszna strona ma jasnożółty kolor. Aligator ten jest groźny dla człowieka.


Kajman czarnyKajman czarny

Melanosuchus niger

Kajman czarny (Melanosuchus niger) to gad z rodziny aligatorów, największy przedstawiciel tej rodziny. Gad ten charakteryzuje dość wąski pysk, czarny wierzch ciała, szary lub żółtawy brzuch. Młode osobniki mają żółte lub zielone plamy.


Kajman karłowatyKajman karłowaty

Paleosuchus palpebrosus

Kajman karłowaty (Paleosuchus palpebrosus) to gatunek gada z rodziny aligatorów. Ubarwienie głowy brązowawe. Oko ma brązową tęczówkę z pionową źrenicą.


Kajman okularowy, kajman krokodylowyKajman okularowy, kajman krokodylowy

Caiman crocodilus

Kajman okularowy to gad z Ameryki Środkowej i Południowej z charakterystyczną kostną poprzeczką między oczami, przypominającą poprzeczkę okularów. Pierwsze i czwarte zęby żuchwy wchodzą w specjalne otwory górnej szczęki.


Kajman ShneideraKajman Shneidera

Paleosuchus trigonatus

Kajman Shneidera to drugi co do wielkości gatunek z rodziny aligatorowatych. Kopie nory i za dnia się w nich chroni. Poluje w nocy. Wędruje na znaczne odległości. Prowadzi samotniczy tryb życia.


Kajman szerokopyskiKajman szerokopyski

Caiman latirostris

Kajman szerokopyski (Caiman latirostris) to gatunek dużego gada z rodziny aligatorów. Kajman ten ma szeroki pysk, oliwkowe ubarwienie. Występuje w Ameryce Południowej, gdzie zamieszkuje rozlewiska rzek, bagna.


Kajman żakareKajman żakare

Caiman yacare

Kajman żakare, kajman piraniowy (Caiman yacare) to gatunek dużego gada z rodziny aligatorów. Ubarwienie ciemne, na bokach pyska kilka charakterystycznych plam.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Azję i obie Ameryki. Aligatory właściwe (2 gatunki) żyją jeden gatunek w Ameryce Północnej (USA), drugi w Chinach. Zamieszkują moczary i wilgotne lasy. Są związane z wodnym środowiskiem. Kajmany żyją w Ameryce Środkowej i Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Są bardzo agresywne. Na lądzie poruszają się sprawnie, ale na krótkich dystansach. W wodzie są niebezpiecznymi drapieżnikami.

Rozmnażanie

Wszystkie są jajorodne. Jaja są składane zwykle do gniazd na lądzie w piasku. Samice strzegą gniazd i opiekują się młodymi.

Pożywienie

Kajmany i aligatory polują na kręgowce, często większe od nich samych.

Ochrona i zagrożenia

Liczebność aligatorów i kajmanów drastycznie spada ze względu na polowania dla cennej skóry. Najczęściej dla tego celu zabija się kajmana krokodylowego.
Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

Gdzie żyją krokodyle?

Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-131Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.