Krokodyle

Krokodyle (Crocodylia) to rząd gadów, który liczy dziś 23 gatunki w 3 rodzinach i 8 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów. Krokodyle pojawiły się 150 mln lat temu.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny


Aligatory

Alligatoridae


Liczba gatunków: 8
Liczba gatunków w Polsce: nie występują

Gawiale

Gavialidae


Liczba gatunków: 1
Liczba gatunków w Polsce: nie występują

Krokodyle właściwe

Crocodylidae


Liczba gatunków: 14
Liczba gatunków w Polsce: nie występują


Występowanie i środowisko

Można je spotkać w Azji południowej, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce. Zamieszkują środowisko wodne, spotyka się też je na otwartym morzu. Większość gatunków zamieszkuje tropiki.

Tryb życia i zachowanie

Do pływania używają ogona. Na lądzie poruszają się sprawnie tylko na małych odległościach. To zwierzęta agresywne i niebezpieczne dla człowieka.


Morfologia i anatomia

Krokodyle to duże gady o wydłużonej, uzębionej paszczy, masywnym ciele, długim ogonie i dobrze wykształconymi kończynami, z których przednie mają 5 palców nie połączonych błoną pławną, tylne mają 4 palce połączone błoną. Krokodyle podczas wygrzewania na słońcu mają często szeroko otwartą paszczę. Pozwala to na pozbycie się pijawek oraz umożliwia ptakom czyszczenie jamy gębowej.

Cechy charakterystyczne anatomii i morfologii krokodyli:

Rozmnażanie

Są jajorodne. Jaja są składane zwykle do gniazd na lądzie w piasku, młode wykluwają się za pomocą zęba jajowego, który potem zanika. Samice strzegą gniazd i opiekują się młodymi. Zapłodnienie jest wewnętrzne za pomocą pojedynczego narządu kopulacyjnego.

Pożywienie

Są mięsożerne. Polują na większą zwierzynę.

Ochrona i zagrożenia

Do zagrożonych gatunków należą: kajman chiński, kajman krokodylowy, kajman szerokopyski, kajman czarny, krokodyl amerykański, krokodyl wąskopyski, krokodyl z Orinoko, krokodyl filipiński, krokodyl Moreleta, krokodyl nilowy, krokodyl nowogwinejski, krokodyl błotny, krokodyl różańcowy, krokodyl kubański, krokodyl syjamski, krokodyl krótkopyski, krokodyl gawialowy, gawial gangesowy. Jak widać większość gatunków z tego rzędu jest zagrożona wyginięciem.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Oto garść ciekawostek o krokodylach:

 

Pytania

Co jest narządem wymiany gazowej u krokodyli?

Krokodyl oddycha płucami. Płuca krokodyli mają gąbczastą strukturę. Jak zatem krokodyl oddycha pod wodą? Krokodyle mają wyjątkową adaptację do wodnego trybu życia. Otwory nosowe, przez które zwierzęta te pobierają powietrze, są osadzone na grzbietowej części pyska na specjalnych uwypukleniach. Dzięki temu krokodyl może pozostawać zanurzony w wodzie, wystawiając tylko otwory nosowe i oczy.

Jaki jest największy krokodyl?

Największym krokodylem jest Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Czym się różni krokodyl od aligatora?
Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Gdzie żyją krokodyle?
Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2014-01-06, RZAD-33




©® Media Nauka 2008-2023 r.