Logo Media Nauka

FacebookKrokodyle właściwe

Krokodyle właściwe (Crocodylidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 14 gatunków.

Wygląd

Krokodyle właściwe mają dołek w górnej szczęce, w który mieści się 4 ząb dolnej szczęki podczas gdy paszcza jest zamknięta. Mają pyski bardziej smukłe niż aligatory.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Krokodyl amerykańskiKrokodyl amerykański

Crocodylus acutus

Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus) to gatunek gada z rodziny krokodyli właściwych. Jest podobny do innych gatunków tej rodziny. Jeszcze niedawno był to najbardziej liczny krokodyl Nowego Świata.


Krokodyl gawialowy, krokodyl sundajskiKrokodyl gawialowy, krokodyl sundajski

Tomistoma schlegelii

Krokodyl gawialowy, krokodyl sundajski (Tomistoma schlegelii) to gatunek gada z rodziny krokodyli właściwych, jedyny przedstawiciel rodzaju Tomistoma. Jego głowa jest silnie wydłużona, wąska.


Krokodyl krótkopyskiKrokodyl krótkopyski

Osteolaemus tetraspis

Krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetraspis) to niewielki gad z rodziny krokodyli właściwych. Ma charakterystyczny, krótki pysk i w ogóle głowę. Młode są czarne z poprzecznymi pasami w kolorze czerwono-żółtym.


Krokodyl kubańskiKrokodyl kubański

Crocodylus rhombifer

Krokodyl kubański (Crocodylus rhombifer) to gatunek dużego gada z rodziny krokodyli właściwych. Krokodyl ten występuje tylko na Kubie. Występuje w wodach słodkich.


Krokodyl nilowyKrokodyl nilowy

Crocodylus niloticus

Krokodyl nilowy to gad z rodziny krokodyli właściwych. To największy krokodyl zamieszkujący Afrykę. Cechą charakterystyczną krokodyla nilowego jest głęboko wcięta paszcza i duże zęby w kształcie stożka o różnej wielkości.


Krokodyl różańcowyKrokodyl różańcowy

Crocodylus porosus

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to gad należący do krokodyli właściwych. Ma szeroki pysk i bardzo silne szczęki. Widoczne są dwie kostne narośle, które znajdują się pomiędzy otworami nosowymi a oczami. Przypominają paciorki różańca.


Krokodyl wąskopyskiKrokodyl wąskopyski

Crocodylus cataphractus

Krokodyl wąskopyski, krokodyl pancerny to gatunek gada z rodziny krokodyli właściwych. Głowa jest zakończona dość wąskim pyskiem, skąd wywodzi się nazwa gatunkowa. Na przedzie brzucha występują płytki kostne.

Inne gatunki

  • Krokodyl z Orinoko (Crocodylus intermedius)
  • Crocodylus johnstoni
  • Crocodylus mindorensis
  • Krokodyl Moreleta (Crocodylus moreletii)
  • Crocodylus novaeguineae
  • Crocodylus palustris
  • Crocodylus siamensis

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Azję, Afrykę, Australię, Nową Zelandię i obie Ameryki.

Tryb życia i zachowanie

Krokodyle właściwe do pływania używają ogona. Na lądzie poruszają się sprawnie tylko na krótkich dystansach. To zwierzęta bardzo agresywne.

Morfologia i anatomia

Na spodniej części ciała w łuskach znajdują się jamki czuciowe. Na języku znajdują się gruczoły, które odpowiadają za wydalanie nadmiaru soli z organizmu. Występują one także u gatunków żyjących w wodzie słodkiej.

Rozmnażanie

Samice składają jaja. Opiekują się potomstwem.

Pożywienie

Polują na ssaki, ptaki i inne duże kręgowce.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-73Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.