Logo Media Nauka

Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to duży i groźny gad, należący do krokodyli właściwych. Ma szeroki pysk i bardzo silne szczęki. Widoczne są dwie kostne narośle, które znajdują się pomiędzy otworami nosowymi a oczami. Przypominają one nieco paciorki różańca, stąd nazwa tego gada. Ubarwienie szare, brązowe. Spód jest żółtawy. Na ogonie widoczne ciemne pręgi. Młode są kontrastowo ubarwione.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)
© jordieasy - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Krokodyle różańcowe zasiedlają zarówno rzeki, jeziora i bagna jak i przybrzeżne strefy mórz Azji w jej południowo-wschodniej części, wody Australii, Archipelagu Malajskiego, Nowej Gwinei i wysp na Pacyfiku. Krokodyla różańcowego można spotkać nawet na otwartym morzu.

Tryb życia i zachowanie

Krokodyl różańcowy jest aktywny za dnia. Świetnie pływa. Najchętniej czatuje nieruchomo u wodopojów. Schwytaną zdobycz topi. Nocą wychodzi na ląd. Potrafi tu gonić swoje ofiary.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała nawet 7 metrów i ciężar jednej tony. Niepotwierdzone źródła mówią nawet o 10 metrach długości ciała.

Pożywienie

To groźny drapieżnik, polujący na duże zwierzęta, w tym bawoły, a nawet rekiny. Zwykle zjada wszelką zwierzynę w jego zasięgu, w tym padlinę.

Rozmnażanie

Samica składa od 60 do 80 jaj. Robi to na lądzie w odległości kilkudziesięciu metrów od zbiornika wodnego. Gniazdo ma kształt kopca z liści o średnicy nawet 7 m i wysokości 1 m. Butwiejące liście sprawiają, że w gnieździe temperatura osiąga nawet 32 °C. Przez okres inkubacji samica strzeże gniazda.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Krokodyl różańcowy jest bardzo groźny dla człowieka. Atakuje go niezależnie od okoliczności. Opisano wiele przypadków śmiertelnych ataku tego krokodyla na ludzi.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1937


Pokrewne gatunki gadów

ikonaKrokodyl amerykański
Crocodylus acutus
ikonaKrokodyl krótkopyski
Osteolaemus tetraspis
ikonaKrokodyl kubański
Crocodylus rhombifer
ikonaKrokodyl nilowy
Crocodylus niloticus
ikonaKrokodyl wąskopyski
Crocodylus cataphractus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.