Logo Media Nauka

Facebook

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)
© jordieasy - Fotolia.com

Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to duży i groźny gad, należący do krokodyli właściwych. Ma szeroki pysk i bardzo silne szczęki. Widoczne są dwie kostne narośle, które znajdują się pomiędzy otworami nosowymi a oczami. Przypominają one nieco paciorki różańca, stąd nazwa tego gada. Ubarwienie szare, brązowe. Spód jest żółtawy. Na ogonie widoczne ciemne pręgi. Młode są kontrastowo ubarwione.

Występowanie i środowisko

Krokodyle różańcowe zasiedlają zarówno rzeki, jeziora i bagna jak i przybrzeżne strefy mórz Azji w jej południowo-wschodniej części, wody Australii, Archipelagu Malajskiego, Nowej Gwinei i wysp na Pacyfiku. Krokodyla różańcowego można spotkać nawet na otwartym morzu.

Tryb życia i zachowanie

Krokodyl różańcowy jest aktywny za dnia. Świetnie pływa. Najchętniej czatuje nieruchomo u wodopojów. Schwytaną zdobycz topi. Nocą wychodzi na ląd. Potrafi tu gonić swoje ofiary.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała nawet 7 metrów i ciężar jednej tony. Niepotwierdzone źródła mówią nawet o 10 metrach długości ciała.

Pożywienie

To groźny drapieżnik, polujący na duże zwierzęta, w tym bawoły, a nawet rekiny. Zwykle zjada wszelką zwierzynę w jego zasięgu, w tym padlinę.

Rozmnażanie

Samica składa od 60 do 80 jaj. Robi to na lądzie w odległości kilkudziesięciu metrów od zbiornika wodnego. Gniazdo ma kształt kopca z liści o średnicy nawet 7 m i wysokości 1 m. Butwiejące liście sprawiają, że w gnieździe temperatura osiąga nawet 32 °C. Przez okres inkubacji samica strzeże gniazda.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Krokodyl różańcowy jest bardzo groźny dla człowieka. Atakuje go niezależnie od okoliczności. Opisano wiele przypadków śmiertelnych ataku tego krokodyla na ludzi.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1937
Pokrewne gatunki gadów

ikonaKrokodyl amerykański
Crocodylus acutus
ikonaKrokodyl kubański
Crocodylus rhombifer
ikonaKrokodyl nilowy
Crocodylus niloticus
ikonaKrokodyl wąskopyski
Crocodylus cataphractus
Krokodyle właściwe
Krokodyle właściwe

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.