Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to duży i groźny gad, należący do krokodyli właściwych. Ma szeroki pysk i bardzo silne szczęki. Widoczne są dwie kostne narośle, które znajdują się pomiędzy otworami nosowymi a oczami. Przypominają one nieco paciorki różańca, stąd nazwa tego gada. Ubarwienie szare, brązowe. Spód jest żółtawy. Na ogonie widoczne ciemne pręgi. Młode są kontrastowo ubarwione.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

© jordieasy - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Krokodyle różańcowe zasiedlają zarówno rzeki, jeziora i bagna jak i przybrzeżne strefy mórz Azji w jej południowo-wschodniej części, wody Australii, Archipelagu Malajskiego, Nowej Gwinei i wysp na Pacyfiku. Krokodyla różańcowego można spotkać nawet na otwartym morzu.

Tryb życia i zachowanie

Krokodyl różańcowy jest aktywny za dnia. Świetnie pływa. Najchętniej czatuje nieruchomo u wodopojów. Schwytaną zdobycz topi. Nocą wychodzi na ląd. Potrafi tu gonić swoje ofiary.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała nawet 7 metrów i ciężar jednej tony. Niepotwierdzone źródła mówią nawet o 10 metrach długości ciała.

Pożywienie

To groźny drapieżnik, polujący na duże zwierzęta, w tym bawoły, a nawet rekiny. Zwykle zjada wszelką zwierzynę w jego zasięgu, w tym padlinę.

Rozmnażanie

Samica składa od 60 do 80 jaj. Robi to na lądzie w odległości kilkudziesięciu metrów od zbiornika wodnego. Gniazdo ma kształt kopca z liści o średnicy nawet 7 m i wysokości 1 m. Butwiejące liście sprawiają, że w gnieździe temperatura osiąga nawet 32 °C. Przez okres inkubacji samica strzeże gniazda.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Krokodyl różańcowy jest bardzo groźny dla człowieka. Atakuje go niezależnie od okoliczności. Opisano wiele przypadków śmiertelnych ataku tego krokodyla na ludzi.


Pokrewne gatunki gadów


Czym się różni krokodyl od aligatora?
Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Gdzie żyją krokodyle?
Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?


© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1937




©® Media Nauka 2008-2023 r.