Gawiale

Gawiale (Gavialidae) to rodzina gadów, która liczy dziś zaledwie 1 gatunkek. W Polsce gawiale nie występują. Czasem do gawiali zalicza się gatunek Tomistoma schlegelii (krokody gawialowy). W tej publikacji gatunek ten zaliczamy do krokodyli właściwych.

Wygląd

Od krokodyli gawiale różnią się przede wszystkim bardzo wydłużonym i wąskim pyskiem. Gawiale to bardzo duże gady, dorastające prawie do 7 m długości, o silnej budowie ciała. Samce koniec pyska mają zakończony dużym zgrubieniem. Nogi są słabo rozwinięte. Silny jest duży ogon o wiosłowatym kształcie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Gawial gangesowyGawial gangesowy

Gavialis gangeticus

Gawial gangesowy jest to jedyny przedstawiciel rodziny gawialowatych. Ma wąską głowę z silnie wydłużonym, cienkim pyskiem. Wszystkie zęby są tej samej długości i tego samego kształtu. Są długie i cienkie oraz skierowane w bok.

Występowanie i środowisko

Gawiale żyją w Azji w dużych i głębokich rzekach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą wodno-lądowy tryb życia. W wodzie przebywają dłużej niż inne krokodyle. Pysk przystosowany jest do łowienia ryb.

Morfologia i anatomia

Zęby są tego samego kształtu i wielkości. Liczba zębów w żuchwie wynosi co najmniej 24, szczęce co najmniej 27.

Poza kształtem pyska od krokodyli gawiale różnią się budową czaszki. Gawiale mają silnie rozwinięte górne doły skroniowe, kości jarzmowe nie są spłaszczone.

Rozmnażanie

Są jajorodne. Samice składają do dołka w piasku około 40 jaj.

Pożywienie

Zjadają prawie wyłącznie ryby.

Ochrona i zagrożenia

Gawiale są krytycznie zagrożone wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych mają status CR. Ich populacja maleje ze względu na budowy tam, używanie przez ludzi siec rybackich , w które gawiale się zaplątują, wybieranie jaj, degradacja środowiska naturalnego. Obecnie trwa intensywna ochrona gatunkowa gawiali.

Ciekawostki

To jedne z najtrudniejszych w hodowli zwierząt.
Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

Gdzie żyją krokodyle?

Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?


© medianauka.pl, 2014-05-02, RODZ-217Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.