Amerykańskie salamandry pacyficzne

Amerykańskie salamandry pacyficzne (Dicamptodontidae) to rodzina płazów ogoniastych, do której zaliczamy 4 żyjące współcześnie gatunki. Niektóre źródła zaliczają przedstawicieli gatunków tu wymienionych do rodziny ambystomowatych. Inne podają, że rodzina liczy 3 gatunki, tu jednak gatunki Dicamptodon ensatus i Dicamptodon tenebrosus są traktowane osobno (jako odrębne gatunki). W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tych płazów.

Wygląd

To dość duże płazy o masywnej budowie ciała. Głowa jest bardzo duża. Ogon o długości równej długości reszty ciała jest bocznie spłaszczony, ostro zakończony.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Ambystoma znad PacyfikuAmbystoma znad Pacyfiku

Dicamptodon ensatus

Ambystoma znad Pacyfiku (Dicamptodon ensatus) to gatunek dość dużego płaza ogoniastego z rodziny amerykańskich salamander pacyficznych. Ciało ma masywną budowę. Ogon jest dość krótki, bocznie spłaszczony i ostro zakończony.

Inne gatunki

  • salamandra idahońska (Dicamptodon aterrimus)
  • salamandra olimpicka (Dicamptodon copei)
  • salamandra pacyficzna (Dicamptodon tenebrosus )

Występowanie i środowisko

To płazy Ameryki Północnej, żyjące w lasach iglastych z siecią strumieni.

Tryb życia i zachowanie

Podczas deszczu salamandry pacyficzne są aktywne w dzień. Nie boją się człowieka.

Morfologia i anatomia

Płazy z tej rodziny osiągają długość ciała nawet 35 cm. Zęby podniebienne są ułożone na kształt litery "M".

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest wewnętrzne. Samica za pomocą warg kloakalnych pobiera spermatofory złożone przez samca. Nieco później składa zapłodnione jaja. Larwy są wolno żyjące w strumieniach i jeziorach.
Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2016-12-06, RODZ-726Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.