Logo Media Nauka

Facebook

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia)
© Mushy - Fotolia.com

Barczatka dębolistna

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia) to największy motyl z rodziny barczatkowatych w Polsce o brunatnych, ząbkowanych na końcach skrzydłach, z nieregularnym rysunkiem powstałym z delikatnych wydłużonych plamek, które układają się w linie. Niewielka plamka znajduje się środku skrzydeł pierwszej pary. Tułów i odwłok są duże i silnie zbudowane, są też owłosione. Czułki dość krótkie. Samiec jest dużo mniejszy od samicy. Larwy są jednolicie brązowe z dwoma paskami na grzbiecie.

Występowanie i środowisko PL

To motyl obecny w całym kraju. Poza tym spotkać go można w całej Europie i dużej części Azji. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Larwa też jest aktywna tylko nocą. W pozycji spoczynkowej motyl ten wysuwa drugą parę skrzydeł spod pierwszej, które są ułożone jak dachówki. Zimuje na korze w postaci larwalnej.

Pożywienie

Larwa żeruje na drzewach i krzewach takich jak iwa, tarnina, głóg.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja na spodzie liści drzew i krzewów. Larwy wytwarzają kokon, który ukrywają między liśćmi. W nim następuje przeobrażenie. U nas w ciągu roku występuje jedno pokolenie, na południowym obszarze występowania - dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten występuje pospolicie.

Ciekawostki

To największa nasza barczatka.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-02-21, GAT-701


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres występowania postaci dorosłej barczatki dębolistnej.
           Następuje przepoczwarzenie barczatki dębolistnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaBarczatka dębówka
Lasiocampa quercus
ikonaBarczatka napójka
Euthrix potatoria
ikonaBarczatka sosnówka
Dendrolimus pini
ikonaBarczatka wilczomleczówka
Malacosoma castrensis
Barczatkowate
Barczatkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.