Berberys

Berberys (Berberis) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny berberysowatych, do którego zaliczamy około 200-500 gatunków, z czego w Polsce spotykamy około 4, ale tylko jeden dziko rosnący.

To najczęściej krzewy, czasem małe drzewka.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Berberys ChopinaBerberys Chopina PL - ogród

Berberis ×chopinii

Berberys Chopina (Berberis ×chopinii) to roślina z rodziny berberysowatych, polski mieszaniec. Na zdjęciu odmiana Mazurek.


Berberys ottawskiBerberys ottawski PL - ogród

Berberis ×ottawensis

Berberys ottawski (Berberis ×ottawensis) to krzyżówka berberysu Thunberga i berberysu pospolitego o czerwonych liściach. Kwiaty są żółte, małe, zebrane w grona. Są miododajne. Krzew ten nadaje się na żywopłoty.


Berberys ThunbergaBerberys Thunberga PL - ogród

Berberis thunbergii

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) to gatunek krzewu ozdobnego z rodziny berberysowatych o kulistym pokroju. Uprawianych jest wiele odmian. To najczęściej sadzony krzew ozdobny w Polsce.


Berberys zwyczajnyBerberys zwyczajny PL

Berberis vulgaris

Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) to krzew ciernisty z rodziny berberysowatych, uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach oraz roślina lecznicza. Kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Owoce są jadalne.
Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Większość gatunków występuje w Azji i Ameryce Południowej. Po kilka gatunków rośnie w Europie, Ameryce Północnej i Afryce.

Morfologia i anatomia

Pędy są często zaopatrzone w ciernie.

Liście opadające na zimę lub pozostające na okres zimy, Ulistnienie skrętoległe.

Kwiaty są żółtawe, małe, wydzielający nieprzyjemny zapach, zebrane w grona lub baldaszki, tylko u wybranych gatunków wyrastają pojedynczo. Pręciki wrażliwe na dotyk owadów.

Owoc to jagoda.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Berberys zwyczajny: Kwitnie berberys zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett - Drzewa i krzewy liściaste, ISBN 978-83-7073-724-5, Multico Oficyna Wydawnicza 2013

© medianauka.pl, , RODZAJ-85
Data aktualizacji artykułu: 2020-07-05Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.