Logo Media Nauka

Bukowate

Bukowate (Fagaceae) to rośliny z rzędu bukowców. Do rodziny tej należy siedem rodzajów drzew i krzewów.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Buk pospolity, buk zwyczajnyBuk pospolity, buk zwyczajny PL

Fagus salvatica

Buk pospolity, buk zwyczajny (Fagus salvatica) to drzewo z rodziny bukowatych, jedno z najpiękniejszych gatunków drzew w Polsce, rodzących jadalne orzeszki. To jedno z najpiękniejszych drzew Polski, szczególnie jesienią, gdy liście przyjmują różne barwy.


Dąb bezszypułkowyDąb bezszypułkowy PL

Quercus petraea

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) to drzewo liściaste z rodziny bukowatych podobne do dębu szypułkowego. Drzewo to jest rzadko sadzone w ogrodach jako roślina ozdobna. Sadzone są zwykle odmiany ozdobne.


Dąb błotnyDąb błotny PL - ogród

Quercus palustris

Dąb błotny (Quercus palustris) to drzewo z rodziny bukowatych o szerokostożkowym pokroju. W Polsce to rzadko spotykany w uprawach parkowych dąb.


Dąb burgundzkiDąb burgundzki PL - ogród

Quercus cerris

Dąb burgundzki (Quercus cerris) to drzewo z rodziny bukowatych, często o długim pniu ze szpiczastym wierzchołkiem. Konary cieńsze niż u innych dębów. Jego drewno jest bezwartościowe, bardzo twarde.


Dąb czerwonyDąb czerwony PL - obcy

Quercus rubra

Dąb czerwony (Quercus rubra) to gatunek drzewa z rodziny bukowatych o charakterystycznych ostrych zakończeniach klap liści. To drzewo o rozłożystej koronie


Dąb omszonyDąb omszony PL - obcy

Quercus pubescens

Dąb omszony (Quercus pubescens) to gatunek niskiego drzewa liściastego, czasem krzewu z rodziny bukowatych. W Polsce w naturze występuje w Bielinku nad Odrą.


Dąb pontyjskiDąb pontyjski

Quercus pontica

Dąb pontyjski (Quercus pontica) to gatunek drzewa o krzaczastym pokroju z rodziny bukowatych. W naturze roślina występuje na Kaukazie. Liście są duże, brzegiem ościste.


Dąb szypułkowyDąb szypułkowy PL

Quercus robur

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) to drzewo liściaste z rodziny bukowatych, jedno z najbardziej okazałych i najdłużej żyjących drzew liściastych w naszym kraju i całej Europie.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Dąb szkarłatny (Quercus coccinea)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Buk pospolity, buk zwyczajny
          

Kwitną buki.

ukryj/pokaż
Dąb bezszypułkowy
          

Kwitnie dąb bezszypułkowy.

ukryj/pokaż
Dąb czerwony
           

Kwitnie dąb czerwony.

ukryj/pokaż
Dąb omszony
           

Kwitnie dąb omszony.

ukryj/pokaż
Dąb szypułkowy
          

Kwitnie dąb szypułkowy.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-05-22, RODZ-1223Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.