Cyprysowate

Cyprysowate (Cupressaceae) to rośliny z rzędu szpilkowców.

Rodzaje

Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny.

Cyprysik
Cyprysik Cupressaceae

Cyprysik (Chamaecyparis) to rodzaj roślin z rodziny cyprysowatych, do którego zaliczamy 6 gatunków, z czego w Polsce większość spotykana tylko w uprawach ogrodowych.

Wybrane gatunki:

Cyprysik Lawsona
Cyprysik groszkowy
Cyprysik nutkajski
Cyprysik japoński, cyprysik tępołuskowy,
Cyprysik żywotnikowaty
Jałowiec
Jałowiec Cupressaceae

Jałowiec (Juniperus) to rodzaj roślin z rodziny cyprysowatych, do którego zaliczamy około 50 gatunków, z czego w Polsce dziko rosną 2 gatunki.

Wybrane gatunki:

Jałowiec pospolity
Jałowiec płożący
Jałowiec sabiński, sawina
Jałowiec łuskowaty
Jałowiec skalny
Jałowiec wirginijski

Gatunki

Wykaz pozostałych gatunków.

Cedrzyniec kalifornijskiCedrzyniec kalifornijski

Calocedrus decurrens

Cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens Florin) to zimozielone drzewo z rodziny cyprysowatych o szerokiej koronie z płasko rozgałęziającymi się gałązkami o zapachu pasty do butów. Drzewo to występuje w Ameryce Północnej.


Cypryśnik błotnyCypryśnik błotny

Taxodium distichum

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) to drzewo z rodziny cyprysowatych, które wytwarza tak zwane korzenie oddechowe. Dzięki temu to niezwykłe drzewo świetnie sobie radzi z podtopieniami. Osiąga wysokość nawet 50 m, w Europie około 25.


Kuningamia chińskaKuningamia chińska

Cunningamia lanceolata

Kuningamia chińska (Cunningamia lanceolata) to gatunek zimozielonego drzewa z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Azji (Chiny oraz Wietnam). Nie jest odporny na niskie temperatury.


Metasekwoja chińskaMetasekwoja chińska PL - ogród

Metasequoia glyptostroboides

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides ) to skrajnie zagrożony wymarciem drzewo pochodzące z Chin z rodziny cyprysowatych o zwartej koronie i strzelistym pokroju. Gatunek odkryto dopiero w 1941 roku.


Mikrobiota syberyjskaMikrobiota syberyjska PL - ogród

Microbiota decussata

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) to niski i rozłożysty krzew z rodziny cyprysowatych. Przy 0,5m wysokości dorasta do kilku metrów szerokości. W Polsce jest rzadko uprawiana.


Szydlica japońskaSzydlica japońska PL - ogród

Cryptomeria japonica

Szydlica japońska, kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) to roślina z rodziny cyprysowatych (lub jak podają wybrane źródła cypryśnikowatych). To zimozielone i duże drzewo o pokroju stożkowym.


Żywotnik zachodniŻywotnik zachodni PL - ogród

Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) to najczęściej uprawiany żywotnik na świecie. Żywotnik zachodni ma kolumnowy lub stożkowaty pokrój. To bardzo dobry gatunek na żywopłoty oraz figury formowane. Osiąga wysokość 20 m.

Inne gatunki

  • żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)
© medianauka.pl, 2017-07-02, RODZ-1253Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.