Cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) to drzewo z rodziny cyprysowatych, które wytwarza tak zwane korzenie oddechowe. Drzewo to zrzuca igły na zimę. W Europie jest drzewem ozdobnym.Cypryśnik błotny (Taxodium distichum)
Okaz z Arboretum w Wojsławicach. © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Występuje w Ameryce Północnej wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Wbrew powszechnej opinii drzewo to dobrze rozwija się na piaszczystym i dość ubogim w wodę podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne lub w półcieniu.

To niezwykłe drzewo świetnie sobie radzi z podtopieniami. W takim przypadku drzewo to wypuszcza ponad powierzchnię ziemi tak zwane korzenie oddechowe (pneumatofory) - korzenie te prawdopodobnie wspierają proces oddychania rośliny. Korzenie te ułatwiają także roślinie zakotwiczenie się w rozmokłym podłożu. Przyrost roczny - 20 cm.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość nawet 50 m, w Europie około 25 m. Drzewo ma stożkowaty pokrój.

Kora jest pomarańczowo-szara, słabo spękana, włóknista.

Igły są jasnozielone, miękkie, jesienią brązowieją i opadają. Igły na pędach głównych oraz szczytowych są skrętoległe, zaś na pędach bocznych wyrastają w dwóch płaskich rzędach.

Kwiaty są zwykle rozdzielnopłciowe. Kwiaty męskie (kotki) mają długość do 20 cm, pylące w połowie wiosny.

Szyszka niewielka o długości do 3 cm, ma jajowaty kształt.


Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Drzewa, które rosną w wodzie mają grubsze i puste nasady, wytwarzają też specjalne twory, zwane pneumatoforami - są to tak zwane korzenie oddechowe.

Pielęgnacja

Najlepiej udaje się nad brzegiem zbiorników wodnych. Młode drzewka chronimy przed mrozem poprzez ich okrycie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-08-12, GAT-4487


Parametry

Kolor kwiatów

zielony kwiat
Grupa

drzewo
Stanowisko

nasłonecznione
półcień
Użytek

rośliny ogrodowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.