Czy baletnica zawisa w powietrzu podczas tańca?
Gdy obserwuje się baletnicę podczas tańca, to wydaje się, że podczas skoku zdaje się ona zawisać na chwilę w powietrzu lub przebywać w podskoku nienaturalnie długo? Jak to się dzieje?

© Alexander Y - stock.adobe.com
To oczywiście złudzenie. Baletnica, jak każdy, podlega sile grawitacji i spada jednakowo szybko.
Tajemnica tkwi w odpowiednim ułożeniu części ciała podczas ruchu.
Podczas skoku środek ciężkości baletnicy porusza się po paraboli. Jednakże dzięki odpowiedniemu ułożeniu ramion i nóg podczas skoku głowa i tors tancerki porusza się praktycznie po linii prostej. Baletnica wydaje się płynąć w powietrzu. Dla przeciętnego widza ruch taki wydaje się sprzeczny z naturą i jest odbierany w taki sposób, jakby tancerka unosiła się przez chwilę w powietrzu.
© medianauka.pl, 2019-10-06, ART-3693
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Czy huby to wyodrębniony takson z królestwa grzybów? Czy to grzyby jadalne, czy też trujące? Do czego wykorzystuje się huby?

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?

W jaki sposób powstaje perła? Czy jest to wytwór sztuczny, czy naturalny? Czy w Polsce można znaleźć perłę?
Zobacz też

Rzut ukośny jest to ruch ciała w polu grawitacyjnym, któremu nadano prędkość początkową pod pewnym kątem do poziomu. Jest to przykład ruchu w dwóch wymiarach. W takim przypadku ruch ciała musimy rozłożyć na dwa niezależne ruchy, które odbywają się w kierunkach wyznaczonych przez układ odniesienia.

Spadek swobodny jest to ruch ciała w polu grawitacyjnym upuszczonego z pewnej wysokości na ziemię. Spadek swobodny jest przykładem ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego z przyspieszeniem a=g=const.

Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.